In urmatoarele randuri prezint raspunsul dat de CNA privitor la sesizarea pe care am facut-o in incercarea de a obliga media sa prezinte stirile privitoare la neletale sau letale netrunchiate si complete, pt ca audienta cand este vb de incidente cu neletale sa scada, lucru ce poate diminua isteria ce cuprinde tara, isterie ce motiveaza si chiar obliga legiuitorul la restrictionari si inaspriri ale legii....de asemenea am sustinut ca stirile ce au caracter violent sa fie difuzate dupa anumite ore si intr-o perioada bine definita pentru a se evita serialele gen Elodia sau ,,crima de la coafor,,...Observ in raspunsul dat ca situatia reclamata de mine este SINGULARA si uimeste reprezentantii CNA...din pacate, cu o floare nu se face primavara, va doresc succes tuturor participantilor la forum, dar, se pare, din postarile la subiectele mele si pozitiile ironice, neconstructive, ca coagularea si unitatea unor indivizi ce au o preocupare/pasiune comuna, este imposibila in Ro...demn de atentie, in incheierea raspunsului sunt urmatoarele ,,dar, nu trebuie pierdut din vedere nici faptul că banalizarea unor astfel de episoade prezentate de mass media este la fel de periculoasă.,,...deci in conceptul stimatilor autori ai raspunsului, este periculoasa ,,banalizarea,, duelului cu bile la colt de strada al unor soferi suparati unul pe altul care necesita ingrijiri medicale cu rivanol de fix 5 min..
Aceasta este sesizarea,
,,Este inadmisibil ca dupa dublul omor care s-a infaptuit in Dorobanti, emisiunile posturilor de mai sus sa prezinte prin moderatori si invitati IN TOTALA NECUNOSTIINTA de cauza a legii in mod vadit eronat Lg 295/2004 privind regimul armelor si sa creeze o psihoza in randul populatiei, ,,asmutinu-i,, impotriva detinatorilor legali de arme...Nu numai ca nu dau drept la replica celor care cunosc acest subiect dar, in general prezinta in mod vadit trunchiat diverse fapte sub titluri spumoase gen ,,Impuscaturi la intersectia../ S-au gasit pistoale la.../ Traficant de arme...,, etc. cand in realitate aceste ,,arme,, care fac subiectul acestor stiri sunt in procent de 99 jucarii cu bile de cauciuc, ce in alte tari sunt ignorate ele neputand provoca moartea sau ranirea unui organism viu.
Pentru a informa in mod corect, va solicit prin prezenta, sa obligati televiziuniile in prezentarea acestor ,,senzationale,, fapte, in totalitatea lor, respectiv sa mentioneze ce fel de munitie aveau armele sau pseudoarmele respective, daca erau cu bila de cauciuc sau cu glont. Rog a se specifica sa nu se uziteze termenul ,,glont de cauciuc,, acesta fiind eronat si menit sa creeze confuzie. Glontul este numai din plumb si este tras dintr-o arma de foc letala. Pseudoarmele neletale, adica jucarii cu alte cuvinte, folosesc bile de cauciuc.
Datorita acestor stiri intentionat incomplete se induce in opinia unui telespectator necunoscator ideea ca tara noastra este teatrul confruntarilor armate si ca diversi cetateni sunt posesori ai armelor reale de foc pe care le folosesc cu larghete la colt de strada in rezolvarea diverselor divergente...
Acest aspect este nereal si nu face decat sa prezinte in mod fals situatiile de fapt, in detrimentul unui popor relativ pasnic, prezentand-ul ca avand un caracter violent si agresiv. Este inadmisibil ca tonul acestor emisiuni sa fie unilateral, in loc sa se limiteze la fapta tragica care s-a petrecut sa fie extrapolata asupra unei legi destul de corecta si restrictiva aducand posibile prejudicii detinatorilor onesti de arme de foc pe care-i demonizeaza prezentandu-i sub forma unor prezumtivi criminali.
De asemenea cred ca ar fi binevenita o legiferare a timpului de prezentare a faptelor violente. Dupa cum arata practica, violenta vinde, dar, de multe ori inspira si la alte fapte viitoare cu acelasi caracter. In consecinta va propun sa se limiteze la un anumit timp de emisie relatarea unei fapte cu violenta. Observ cu ingrijorare ca toate canalele de stiri prezinta in mod obsesiv si repetabil cate un subiect cu caracter violent pe parcursul a unei perioade indelungi de timp. Acest mod neprofesional si persuasiv duce la exacerbarea violentei in mentalul colectiv, si la eternele episoade gen Elodia.
In speranta ca veti lua atitudinea impotriva acestor manipulari grosolane si veti obliga intr-un mod legal la prezentarea si moderarea de catre specialisti a discutiilor privitoare la legi, va multumesc pentru timpul acordat lecturarii acestor randuri.,,
Acesta este raspunsul,
Domnului XXX Nr. iesire Registratura CNA 6054/20.04.2012
E-mail: XXXX
Stimate domn,
Vă mulţumim sesizarea transmisă în data de 4 aprilie. Aceasta a fost înregistrată la CNA cu nr. 5349/04.04.2012.
Abordarea pe care o propuneţi cu privire la mediatizarea incidentelor în care sunt folosite arme neletale este singulară. Până în prezent, instituţia noastră nu a mai primit din partea publicului telespectator sesizări în care să se solicite adoptarea de reglementări menite să impună informarea publicul asupra efectelor superficiale produse de armele nelatale.
Principiul informării corecte şi complete a publicului cu privire le evenimente de inters public se aplică în orice situaţie, inclusiv în cazul incidentelor din categoria celor invocate de dumneavoastră.
În acest sens, menţionăm dispoziţiile Legii Audiovizualului nr. 504/2002 cu modificările şi completările ulterioare:
ART. 3
(2) Toţi furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaţia să asigure informarea obiectivă a publicului prin prezentarea corectă a faptelor şi evenimentelor şi să favorizeze libera formare a opiniilor.
(3) Răspunderea pentru conţinutul serviciilor de programe difuzate, inclusiv al comunicărilor comerciale audiovizuale, revine, în condiţiile legii, furnizorului de servicii media audiovizuale.
Pe de altă parte,conform art.6, alin.2 din Legea Audiovizualului. „ Independenţa editorială a furnizorilor de servicii media audiovizuale este recunoscută şi garantată de prezenta lege”.
Reglementări punctuale, cu privire la modul de mediatizare al incidentelor în care sunt folosite arme neletale, chiar şi în legitimă apărare, poate fi considerată o ingerinţă asupra indepenedetei editoriale a furnizorilor de servicii media audiovizuale şi, contravenind dispoziţiilor legale, ar fi lovită de nulitate.
ART. 6
(1) Cenzura de orice fel asupra comunicării audiovizuale este interzisă.
(2) Independenţa editorială a furnizorilor de servicii media audiovizuale este recunoscută şi garantată de prezenta lege.
(3) Sunt interzise ingerinţe de orice fel în conţinutul, forma sau modalităţile de prezentare a elementelor serviciilor media audiovizuale, din partea autorităţilor publice sau a oricăror persoane fizice sau juridice, române ori străine.
Respectăm, desigur, dreptul la opinie al oricărui cetăţean şi este posibil ca dumneavoastră să consideraţi oportun demersul pe care ni-l propuneţi.
Cu toate acestea, cazurile tot mai frecvente în care media prezintă reglări de conturi cu ajutorul armelor nu trebuie privite din perspectiva tipurilor de arme folosite, ci din cea a unei stări de fapt extrem de îngrijorătoare pentru siguranţa cetăţenilor în spaţiul public.
Protecţia minorilor în spaţiul audiovizual de astfel de exemple, trebuie analizată cel puţin din următoarele puncte de vedere:
q Banalizarea violenţei din programele informative reprezintă un risc pentru dezvoltarea fizică, morală şi mentală a copiilor;
q În conformitate cu legislaţia în vigoare în domeniul audiovizual, Consiliului Naţional al Audiovizualului îi revine misiunea de a proteja copiii atât ca public cât şi ca subiect al programelor audiovizuale de efectele negative ale mass media, inclusiv de violenţa reală sau ficţională; ţinând seama de lipsa de experienţă a copiilor, aceştia ar putea imita scene de violenţă din cele prezentate în buletinele de ştiri; ( a se vedea cazurile soldate cu mutilări sau chiar cu decese, în care copiii au folosit în joacă, arme de foc sau de vânătoare lăsate nesupravegheate );
q programele audiovizuale oferă un volum considerabil de violenţă ficţională. Acesta, cumulat cu cel din programele de stiri este mai mult decat îngrijorător, pentru modul în care copiii îşi construiesc o imagine a realităţii.
Cu alte cuvinte spus, evenimentele mediatizate din categoria celor în care, în legitimă apărare sunt folosite arme de foc neletale, iar persoanele rănite nu suferă decât „echimoze superficiale” nu trebuie scoase din context, dar, nu trebuie pierdut din vedere nici faptul că banalizarea unor astfel de episoade prezentate de mass media este la fel de periculoasă.
Cu consideraţie,
Preşedinte Compartimentul Reglementari
Răsvan Popescu Rodica Anghel – Consilier
Sesizare/Raspuns CNA
Moderators: Alin C., radu.b, Administrator
Sesizare/Raspuns CNA
Last edited by vikkktor on Wed May 02, 2012 6:50 pm, edited 3 times in total.
-
Bruteforce
- Posts: 71
- Joined: Tue Oct 25, 2011 7:53 am
- Location: Deva
Re: Raspuns CNA
Ar trebuii facuta o petitie si postata aici sa o semnam toti. Vad ca si idiotii care se ,,ciupesc" cu bilute de air soft si ajung la spital si apoi in media sant prezentati ca, si caz de uz al armei cu bile de cauciuc. Cred ca ar trebui sa isi incaseze astia de prezinta astfel de stiri cate o biluta si apoi sa faca diferenta. 
Форт 12РМ ,45-калибра