Hatsan BT65 sau Galatian?

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
barladi
Posts: 12
Joined: Tue Jun 21, 2016 12:03 am

Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by barladi »

Salutare tuturor. Sunt din Ploiesti si in urma cautarilor, informarilor si a tot ce am citit si intrebat am ajuns la concluzia sa imi iau un PCP de 5.5 mm. Initial cautam ceva cu arc datorita pretului mic (am avut foarte mult timp un CZ 631 de 4,5 mm care si-a facut treaba) dar dupa ce m-am informat si am citit aproape toate topicurile de pe forumurile de specialitate, toti recomanda PCP-urile. Bineinteles, daca eram profesionist si le stiam pe toate probabil nu as mai fi deschis topicul acesta, dar realitatea este altfel si as avea pentru cei priceputi cateva intrebari care ma framanta. Daca mi-ati putea raspunde intocmai, v-as fi foarte recunoscator:

1. Sa aleg BT65 sau Galatian? Teoretic, din cauza limitarii puterii ele ar trebui sa fie identice. Are rost sa aleg BT-ul chiar daca e mai scump?
2. Avand in vedere ca datul la pompa nu e usor, influenteaza cu ceva daca las arma cu rezervorul incarcat? (se strica garnituri, alte piese, etc) Ma refer daca o las la 200 atm timp de 2-3 luni, nu 1 ora :)
3. Sa umpli un rezervor la 200 atm cat dureaza? (e nevoie de 50 pompe sau dureaza gen 1 ora pana e plin?)
4. Se pot face upgrade pentru a reveni la caracteristicile din fabrica?
5. Cunoasteti alt magazin de unde se poate achizitiona Hatsan in afara de cei de la MLD? Avand in vedere ca dureaza pana iese autorizatia de cumparare, e posibil sa nu mai aiba pe stoc ceea ce caut eu
6. Domiciliul il am in Ploiesti dar arma o voi folosi probabil la o casa de la tara, avand o curte foarte mare. Se poate pastra arma in acea locatie fara sa fie nevoie sa imi fac mutatie si fara sa o iau in fiecare zi dupa mine? Se fac controale des la domiciliu? O pot tine in aceleasi conditii acolo unde o voi folosi(cutia metalica incuiata) dar as vrea sa scap de stersul cararii ei zilnic
7. Sunt dispus sa caut si arme sh daca aveti vreo indrumare in acest sens, doar ca momentan dureaza pana am documentele necesare

In mare cam acestea sunt intrebarile care ma framanta. Daca imi mai aduc aminte o sa revin cu altele
Sunt constient ca la anumite intrebari poate nu se poate raspunde la obiect in cadrul forumului, deci nu ma deranjeaza nici in privat daca aveti vreo indrumare
Si nu in ultimul rand, ma poate ajuta cineva cu activarea contului pe clubairguns? Astept de ceva timp si nu e nici o miscare din pacate. Acelasi ID - barladi
Va multumesc
Safe&Sound
Posts: 404
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:16 am
Location: Bucuresti

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by Safe&Sound »

barladi wrote: 1. Sa aleg BT65 sau Galatian? Teoretic, din cauza limitarii puterii ele ar trebui sa fie identice. Are rost sa aleg BT-ul chiar daca e mai scump?
2. Avand in vedere ca datul la pompa nu e usor, influenteaza cu ceva daca las arma cu rezervorul incarcat? (se strica garnituri, alte piese, etc) Ma refer daca o las la 200 atm timp de 2-3 luni, nu 1 ora :)
3. Sa umpli un rezervor la 200 atm cat dureaza? (e nevoie de 50 pompe sau dureaza gen 1 ora pana e plin?)
4. Se pot face upgrade pentru a reveni la caracteristicile din fabrica?
5. Cunoasteti alt magazin de unde se poate achizitiona Hatsan in afara de cei de la MLD? Avand in vedere ca dureaza pana iese autorizatia de cumparare, e posibil sa nu mai aiba pe stoc ceea ce caut eu
6. Domiciliul il am in Ploiesti dar arma o voi folosi probabil la o casa de la tara, avand o curte foarte mare. Se poate pastra arma in acea locatie fara sa fie nevoie sa imi fac mutatie si fara sa o iau in fiecare zi dupa mine? Se fac controale des la domiciliu? O pot tine in aceleasi conditii acolo unde o voi folosi(cutia metalica incuiata) dar as vrea sa scap de stersul cararii ei zilnic
7. Sunt dispus sa caut si arme sh daca aveti vreo indrumare in acest sens, doar ca momentan dureaza pana am documentele necesare
Salut!

1. Oricare dintre cele doua. Fac acelasi lucru, sunt facute de acelasi fabricant, as zice ca ar trebui sa fie la fel. Am tras cu BT-ul si a fost ok, nu am tras cu Galatian. Asa ca o parere personala mi se pare mai frumos Galatian si l-as alege pentru asta si pentru ca este un model mai nou fata de BT.

2. Eu am avut o arma PCP, coreana, care a stat incarcata si nefolosita vreun an juma'te fara sa piarda presiune. Am vandut-o si arma a functionat perfect la noul proprietar. Nu cred ca se deterioreaza iremediabil arma, in cel mai rau caz "obosesc" garniturile si astea se schimba periodic.

3. Sa umpli un rezervor la 200 de la zero... depinde un pic de ce volum are rezervorul dar in orice caz asta e o treaba al naibii de anevoioasa si consumatoare de timp. Arma insa nu vine niciodata cu rezervorul complet gol si asta inseamna ca va trebui doar sa "completati" presiunea de pe la vreo 150-170 pana la 200. Numarul de "pompe" care trebuie dat depinde cum spuneam si de volumul rezervorului nu doar de presiune. Cred ca un rezervor de BT necesita vreo 30-40-50 de pompe dupa ce scade presiunea sub limita. Datul la pompa e o treaba grea care necesita o anume tehnica, desi pompa arata ca o pompa manuala de umflat rotile la masina, operatiunea de incarcat rezervorul cu aer la un PCP nu e nici pe departe la fel ca umflatul unei roti de dacie... treaba cea mai rea e ca dupa ce ai "bagat la pompe" iti va lua, in functie de cat de sportiv esti, un timp de refacere si readucere a pulsului in limite normale, altfel sansele sa nimeresti unde vrei in tinta sunt mici cand tragi si inca gafai.

4. Da, se poate reveni la caracteristicile initiale insa daca arma o luati exclusiv pentru trasa la tinta (singurul scop legal in Ro), nu prea are rost, autonomia va fi mult mai mica, precizia sufera cu pelete usoare, garantia se pierde, legea se incalca, s.a. Asa ca nu merita, merita in schimb sa ii montati un regulator de presiune, care nu ii va modifica puterea insa ii va regulariza cumva consumul de aer, astfel va creste autonomia. Unii spun ca regulatorul creste si precizia, nu stiu ce sa spun, nu am tras cu PCP-uri cu regulator.

5. Recomand cu tarie sa achizitionati arma de la importator sau de la magazinele partenere din Ro. Din punctul meu de vedere, pentru ca sunt putini armurieri care se pricep la arme AC, e important sa aveti garantie si service post garantie. Daca sunteti hotarat sa cumparati o anumita arma sunt convins ca pentru un avans orice armurier va pastreaza in magazin sau in depozitul lor arma pe care o doriti pana cand va este emisa autorizatia. Armurierii vanzatori de arme stiu prea bine cat de mult tergiverseaza politia emiterea autorizatiilor de achizitie arme.

6. Din punct de vedere legal, arma va fi pastrata la adresa inscrisa in permisul de arma. Solutia in cazul dv este sa faceti permisul si obtineti autorizarea la Ploiesti apoi va stabiliti resedinta in locatia de la tara. Daca doriti sa pastrati arma la locul de resedinta aveti obligatia ca la scurta vreme (5 zile parca) sa mergeti si sa cereti la serv arme teritorial inscrierea adresei de resedinta in permisul de arma. veti putea apoi sa pastrati arma legal la una din cele doua adrese mentionate in permisul de arma. Inconvenientul ar fi ca anual trebuie sa refaceti viza de resedinta.

7. Chiar acum, pe forumul clubairguns sunt vreo doua arme SH la vanzare care merita atentie, dar sa nu uitati ca o arma SH nu are garantie.

Cele bune,
Razvan
barladi
Posts: 12
Joined: Tue Jun 21, 2016 12:03 am

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by barladi »

Multumesc foarte mult de raspunsurile date si mai ales de raspunsurile fiecare in parte. Din pacate pe clubairguns inca astept confirmarea de acceptare (nu stiu din ce cauza dar am observat ca foarte multe lume se confrunta cu problema asta). Dupa cum spuneam, dispun de o curte destul de mare (aproape 200 m lungime- practic seamana foarte mult cu un poligon) si asta este si motivul pentru care imi doresc ceva mai puternic. As vrea sa pot trage in tuburi de spray la distante de 100m poate chiar si peste. Acesta este motivul pentru care intrebam de un eventual upgrade. Si daca trag, mi-ar placea sa le gauresca sau macar sa fie vizibil unde a lovit alica, nu doar sa le miste putin. Daca imi doream 20-30m, era suficient ceea ce folosesc acum :) La animale, chiar daca e ilegal, oricum nu ma pasioneaza - vrabiile nu reprezinta interes, de turturele imi e mila.....poate doar vreo cotofana sa ma enerveze din cand in cand :)

Astept in continuare si alte pareri, daca altcineva are alte opinii decat colegul :)
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by tevez »

I-am zis la Argusz pe Whatsapp sa te activeze. In rest...ce-a zis Rudy e un raspuns complet. Daca te prinde microbul ca sa zic asa...n-o sa
te rezumi la o singura arma deci ambele-s bune.
Rudy
Posts: 414
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:30 pm
Location: Navetist prin sudul tarii

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by Rudy »

barladi wrote: As vrea sa pot trage in tuburi de spray la distante de 100m poate chiar si peste.
:oops: Dupa 30-40 de metri alica se cam plictiseste. Paralaxa este destul de mare si trebuie sa umbli des la reglajele lunetei. Eu zic ca 30 de metri sunt suficienti pentru o arma cu AC. Iar pt. distante mari trebuie sa folosesti alice cu un gramaj foarte redus, Daca folosesti TS-22 care sunt f grele, le poti vedea prin luneta traiectoria curbata, datorita vitezei scazute. Uita de suta de metri. 8)
Rifle Hatsan AT44W-10, cal 5,5 + luneta 3-9x40 optima
Rifle Hatsan Torpedo 155 cal, 5,5 + luneta 3-9x40 buschnell
Revolver Alfa Proj 4" boublegum. 9x22
Gamo Maxima, s-a ratacit in beciurile unui armurier, .
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by tevez »

A activat userul azi dimineaţă, spor la citit şi să fii mulţumit de achiziţie. :)
barladi
Posts: 12
Joined: Tue Jun 21, 2016 12:03 am

Re: Hatsan BT65 sau Galatian?

Post by barladi »

Multumesc tuturor atat pentru raspunsuri cat si pentru ajutorul cu activarea. Ca sa obtin distante mari ma gandeam ca trebuie ceva greu. Si asta este si motivul pentru care intrebam de modificari. Logica mea imi spune ca ceva greu are nevoie de mai multa forta astfel incat sa isi mentina traiectoria cat mai departe. E pacat de curtea respectiva sa nu o folosesc....asa la 30 m trag si cu inglita :))))
Post Reply