Pentru arma neletala e nevoie de curs in poligon?

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
barladi

Pentru arma neletala e nevoie de curs in poligon?

Post by barladi »

Am fost azi la politie sa imi depun dosarul pentru permis port arma. La avizier, in sectiunea pentru arme neletale (aer comprimat) sunt specificate doar cerere, cazier, fotografii, fisa medicala, aviz phihologic si taxa de permis. Dar cand sa depun dosarul, ofiterul de serviciu nu a vrut sa il accepte ca nu am dovada ca am absolvit curs de tragere si chiar a insistat sa ma grabesc sa nu expire unele din acte(probabil cazierul expira primul). Acum sunt in dubiu....s-a schimbat ceva recent in legislatie sau are vreun interes sa ma trimita la cursuri? La celelalte categorii de permis (colectionar, arma letala) sunt specificate in cerinte ca este nevoie si de curs in poligon dar pentru ce am eu nevoie, nu. Deci....are rost sa insist, eventual sa le fac vreo reclamatie sau chiar are dreptate ofiterul respectiv?

barladi

Re: Pentru arma neletala e nevoie de curs in poligon?

Post by barladi »

Mai exact o arma de cal 5,5 cu viteza maxima 220 mps in ce categorie se inscrie? Am intrat si pe siteul Politiei Romane si nu apar la categoria E decat actele scrise de mine mai sus. Unde se cere si curs de tragere (dar si carnet de vanator si alte acte) este doar la armele letale. Am sunat o cunostinta din politie sa se intereseze mai bine si la fel mi-a comfirmat ca as avea nevoie de acel curs.....Pana la urma sunt astia de la Ploiesti mai cu mot sau chiar este necesar acel curs? Nu de alta...dar mai sunt vreo 4-500 lei pierduti plus timpul de asteptare......

barladi

Post by barladi »

Eu centrez, eu dau cu capul :))))) Am sapat si mai adanc si am sunat la diverse firme care se ocupa cu asa ceva. Ei spun ca de pe 15 ianurie este nevoie de absolvirea cursului respectiv, valabil pentru orice tip de arma (inclusib airsoft). In ritmul asta in curand vor cere autorizare si pentru pistoalele cu baloane de sapun....La sfarsit se da testare si proba teoretic si practica. Nu stiu de ce dar incep sa ma gandesc daca a meritat sa fac dosarul respectiv. Mai bine dadeam pentru arma de foc, de vanatoare, din momentn ce sunt aceleasi conditii - cel putin stiu ca puteam sa si vanez cu ea, nu doar sa trag in niste amarate de cutii de bere...

Rudy

Post by Rudy »

barladi wrote:Mai exact o arma de cal 5,5 cu viteza maxima 220 mps in ce categorie se inscrie?..
Trebuie Permis de tip B (pentru remorca trebuie si E :mrgreen: )

Si DA, din ianuarie 2016 se cere curs si vizite anuale in poligon pentru posesorii de orice pocnitoare cu alice, bile de cauciuc, piper, zgomot, gaz etc.
Incepand cu 2016, pt. toate armele care necesita un permis, trebuiesc calificari si vizite in poligon.
Ce ne va rezerva 2017 ???????? Dracu stie.
Depinde de cat de iepuri ne sunt alesii , Depinde de cat de mult au agonisit si le este frica sa nu fie praduiti,.. etc
Depinde si pe cine a-ti votat. Cam toti astia care modifica legile armelor sunt fie poponari, fie *, fie muieri sterile. Un barbat adevarat nu ar da legi restrictive din juma in juma de an, asa cum se intampla pe la noi. Pe la noi, unde incidentele armate se inumara pe ... testicolele din slip

O tara de fricosi.

P.S. trebuia sa intrebi cum poti face rost de o arma inante de a face primul pas... in mod precis primeai mai multe sfaturi de cum sa te lasi pagubas,
Multi posesori de neletale, in special arme de tir, au inceput sa le vanda, sa le dea gratis, sau le caseze. Nu se ai merita sa te apuci de un hobby, care a devenit o afacere pt. unii.
Rifle Hatsan AT44W-10, cal 5,5 + luneta 3-9x40 optima
Rifle Hatsan Torpedo 155 cal, 5,5 + luneta 3-9x40 buschnell
Revolver Alfa Proj 4" boublegum. 9x22
Gamo Maxima, s-a ratacit in beciurile unui armurier, .

barladi

Post by barladi »

Am intrat in hora, acum trebuie sa joc :))) Probabil si daca intrebam la inceput, poate din neatentie se omitea ba una, ba alta si tot in fata ghiseului de la politie ma trezeam ca nu am tot ce imi trebuie :))) Si chiar daca stiam de tot, la cum ma stiu tot acolo ajungeam, doar ca modificam de la inceput bugetul alocat :)

In legatura cu legile....nu stiu cate legi s-au dat sa fie mai bine ca inainte. Intr-adevar nici armele nu mai sunt cum erau acum 10-20 de ani dar parerea mea ca tot cine este in spatele tragaciului face diferenta. Degeaba o groaza de teste, psihologice si alte inventii...daca esti genul care ti se pune pata poti face rau si cu un bat sau un bolovan...

Post Reply