achizitionare arma AC din alta tara

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
mosgerila81

achizitionare arma AC din alta tara

Post by mosgerila81 »

Salutare,

am tot citit si oi fi eu tampit dar nu m-am edificat...vreau sa cumpar o arma cu AC din Bulgaria...
Din ce am inteles eu trebuie sa declar arma la politia de frontiera si sa am autorizatia la mine, se completeaza nush ce formular dupa care la politie la arme si munitii pentru inscrierea in Permis. Problema e...la noi e limitarea de 220m/s la ei nu. Ei in afara de factura nu elibereaza nici un act in afara de factura normala, nu-i intereseaza decat sa am peste 18 ani in rest sanatate...
S-a mai aflat cineva in situatia asta de curand? E ceva ce imi scapa mie...care naiba e procedura concreta ca deja sunt bulversat de tot si nici nu stiu pe cine sa intreb :)

Mersi mult,
MT

Safe&Sound

Re: achizitionare arma AC din alta tara

Post by Safe&Sound »

Simplu, aveti doua variante fie cereti armurierului bulgar sa modifice arma in conformitate cu legislatia romana si sa ii limiteze viteza la 220 m/s, fie ii cereti sa va aduca una de la turci direct modificata din fabrica. In ambele cazuri va trebui sa il convingeti sa scrie in factura ca arma a fost modificata astfel si ca viteza la gura tevii nu depaseste viteza legala in ro.

Sau si mai simplu nu va mai bateti capul cu bulgarii si luati o arma AC de la unul dintre cei doi importatori romani de arme cu aer comprimat. Asa veti avea si garantie si nici nu va mai complicati cu bulgarii, cu politia de frontiera, cu factura bulgareasca tradusa in limba romana, etc.

mosgerila81

Post by mosgerila81 »

Va salut,

Ideal asa ar fi insa, din ce am vazut, oferta este mult mai larga in Bulgaria si preturile mult mai mici. La noi in afra de Gamo si Hatsan cam greu se gaseste altceva, acesta e motivul pricipal pentru care m-as fi orientat catre bulgari. In plus am drumuri foarte dese prin Sofia si mi-ar fi foarte usor din punctul asta de vedere. Insa nu gasesc nicaieri care e procedura completa a introducerii unei astfel de arme in tara...

Safe&Sound

Post by Safe&Sound »

- bani si cartea de identitate cand cumparati de la armurierul bulgar. Nu cumparati nimic de la bulgari ce nu aveti voie sa detineti oricat de tentante ar fi preturile. Ma refer aici la arme care arunca proiectile metalice sau imprastie gaz iritant.
- factura bulgareasca, arma, cartea de identitate si autorizatia de cumparare, la intrarea intara le duceti la politia de frontiera care va va elibera un document care atesta intrarea in tara a armei.
- in maxim 3 zile lucratoare scurse de la intrarea in tara mergeti la serviciul arme cu urmatoarele: permisul tip B, cartea de identitate (copii si originale), arma in cutie sau husa, autorizatia de cumparare, chitanta taxei de la trezorerie, factura bulgareasca in original plus traducere autorizata si legalizata. Asigurati-va ca armurierul bulgar a notat in factura modificarea adusa armei pentru a fi conforma cu legislatia romana.

Nu uitati ca daca alegeti sa luati arma din Bulgaria garantia e ca si inexistenta.

tevez

Post by tevez »

Mai există şi CZ la Oradea pe lângă eternele Gamo şi Hatsan. Nu fac recamă, am un BSA importat de Arrow dar merită amintite CZ,
arme bune în general, nu doar cele cu a.c. NU luaţi arme neletale din Bulgaria prin intermediul curierilor, au fost cazuri de confiscare+
amendă substanţială, din afara ţării trebuie urmată procedura descrisă de colegul Safe&Sound.

mosgerila81

Post by mosgerila81 »

Multumesc mult pt raspunsuri...Din ce inteleg, trebuie doar sa conving bulgarii sa scrie pe factura ca e arma sub 220 m/s :)

tevez

Post by tevez »

mosgerila81 wrote:Multumesc mult pt raspunsuri...Din ce inteleg, trebuie doar sa conving bulgarii sa scrie pe factura ca e arma sub 220 m/s :)
Da. Şi s-o declari la vamă şi, eventual, să întrebi la AEST când iei autorizaţia, să nu ai suprize (nu mai ştiu cum e cu acciza).

Safe&Sound

Post by Safe&Sound »

mosgerila81 wrote:Multumesc mult pt raspunsuri...Din ce inteleg, trebuie doar sa conving bulgarii sa scrie pe factura ca e arma sub 220 m/s :)
Eu am spus clar ca trebuie sa cereti armurierului bulgar sa modifice arma pentru a fi conforma cu cerintele legislatiei romanesti asa cum cred ca ar trebui sa faca intr-un astfel de caz orice posesor de arma responsabil si care doreste sa respecte legea. Dv intelegeti ce vreti.

radu.b

Post by radu.b »

Safe&Sound wrote:
Eu am spus clar ca trebuie sa cereti armurierului bulgar sa modifice arma pentru a fi conforma cu cerintele legislatiei romanesti asa cum cred ca ar trebui sa faca intr-un astfel de caz orice posesor de arma responsabil si care doreste sa respecte legea. Dv intelegeti ce vreti.
Buna ziua.
Are dreptate @Safe&Sound. Vedeti ca s-au mai desteptat si ai nostrii. Nu de alta dar sa nu aveti probleme.
Cu respect.

tevez

Post by tevez »

Încă odată, viteza legală a proiectilului în Ro este max 220 mps pentru a.c. Mai mult decât suficient, deşi există oameni care şi-ar dori arme mai
puternice fără a încerca să încalce legea, dar astea-s condiţiile.

stefanconstantin

Post by stefanconstantin »

tevez wrote:Încă odată, viteza legală a proiectilului în Ro este max 220 mps pentru a.c. Mai mult decât suficient, deşi există oameni care şi-ar dori arme mai
puternice fără a încerca să încalce legea, dar astea-s condiţiile.
Din cate m-am edificat si eu se pare ca puterea armei nu are nici o legatura cu viteza ei.Dar de ce s-o cumperi din Bulgaria arma cu aer comprimat cand o poti lua de la un dealer din UE?In aceasta situatie de ce acte ai nevoie?Plus ca nu inteleg ce este asa de ireversibil la o arma cu aer comprimat cumparata din RO,asa cum spuneti si voi aici,ca ea este adusa din Turcia modificata pentru 220m/s dar ea este facuta acolo la 300m/s.

tevez

Post by tevez »

Comandatul de afară poate fi complicat...

stefanconstantin

Post by stefanconstantin »

tevez wrote:Comandatul de afară poate fi complicat...
De ce ar fi complicat ca mie nu mi se pare deloc complicat ci doar mai scump.

Safe&Sound

Post by Safe&Sound »

stefanconstantin wrote:
tevez wrote:Comandatul de afară poate fi complicat...
De ce ar fi complicat ca mie nu mi se pare deloc complicat ci doar mai scump.
uite o discutie pe acest subiect aici: http://www.clubairguns.ro/forum/viewtop ... 96&start=0

Post Reply