salutare

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
xandrosdebian

salutare

Post by xandrosdebian »

Find primul meu post, țin să vă salut și să-mi exprim mulțumirea pentru activarea contului, cu toate că nu înțeleg de ce este atât de complicat să fi acceptat ca membru. Oricum nu mi se pare normal să postez pe diverse forumuri de discuții rugămintea de a-mi fi activat contul pe clubairguns.ro.
Dar să mă și prezint: sunt Alex, inginer, locuiesc în Timișoara și am descoperit de curând un potențial viitor hobby :D
Probabil voi face cât de curând și prima achiziție. Momentan m-am orientat spre un Gamo Silent Stoker Whisper IGT(259 usd pe pyramidairguns.com), dar cum la noi nu am găsit acest combo, probabil voi lua doar pușca și voi achiziționa o lunetă ulterior.
Dacă exista posesori de Gamo Whisper, aş aprecia un feedback din partea lor referitor la cum se comportă această armă.
Vă mulțumesc.

xandrosdebian

Re: salutare

Post by xandrosdebian »

Calibrul 5.5 desigur :D

tevez

Post by tevez »

bine ai venit, Alex pe forumul Arrow. E un pic mai complicat cu activarea contului pe clubairguns din motive de securitate,
forumul a fost de vreo două ori inundat de spambots. Merită efortul, găseşti multe lucruri interesante şi useri mai mulţi
decât aici. Voi vorbi cu adminul să-ţi activeze contul, ai acelaşi nick-name şi acolo? În Timişoara e un grup destul de mare
de a.c.-işti care ies la trageri din când în când şi majoritatea au şi cont pe clubairguns.

xandrosdebian

Post by xandrosdebian »

Îți mulțumesc tevez! Da, e același user xandrosdebian.

tevez

Post by tevez »

Userul a fost activat. Spor la citit şi mare grijă dacă vrei să comanzi de afară, vorbeşte înainte cu poliţistul care-ţi dă
autorizaţia ca să nu ai probleme la înregistrarea armei în permis, au fost cazuri. Sau iei arma de la un magazin românesc
şi-o accesorizezi de pe pyramidair. :) Oricum, sistemul IGT e recomandat de toată lumea, te-ai orientat bine ca să zic aşa.

xandrosdebian

Post by xandrosdebian »

Mersi încă odată tevez pentru cont și sfaturi. Abia aștept să se termine concediul ca să dau drumul la hârtii :lol:
Ciudat, nu?

Rudy

Post by Rudy »

tevez wrote: sistemul IGT e recomandat de toată lumea, te-ai orientat bine ca să zic aşa.
Ramane de analizat materialele din care se compune IGT-ul...in contextul in care cei de la gamo, au cam umplut armele de plastice si piese din aluminiu turnat. :( Daca pana si tragaciul, , piese care este la vedere se face din plastic, restul...
Dar decat arc gamo, mai bun un piston.

Inca ma mai felicit ca am scapat de maxima si mi-am luat torpedo 155. :wink:, si atentie,, era o maxima model vechi cea cu toate piesele din otel, mai putin amortizorul din spatele arcului.

@xandrosdebian, analizeaza si ofertele de la hatsan, cu piston, quad trigger, etc etc. Sunt mai fiabile si mai robuste decat gamo..(parafrazand un coleg, "Ba,,, asta-i din tabla de Galati ? :mrgreen: )
Rifle Hatsan AT44W-10, cal 5,5 + luneta 3-9x40 optima
Rifle Hatsan Torpedo 155 cal, 5,5 + luneta 3-9x40 buschnell
Revolver Alfa Proj 4" boublegum. 9x22
Gamo Maxima, s-a ratacit in beciurile unui armurier, .

xandrosdebian

Post by xandrosdebian »

Rudy, deocamdată nu am cumpărat nimic și până rezolv cu actele s-ar putea să mă orientez spre un alt model. Cu toate acestea pot să afirm ca am citit review-urile de pe pyramidair.com pentru Gamo Whisper și singurele probleme reclamate au fost cu șina pe care se fixează luneta, dar care poate fi îndepărtată. Lumea părea destul de mulțumită de pușcă, în schimb în România foarte multă lume îmi recomandă să mă orientez spre altceva...

tevez

Post by tevez »

Am auzit şi eu de multe ori varianta că în România ajung multe Gamo mai nereuşite, inclusiv cu probleme la ţeavă (ghinturi prost
făcute) dar şi oameni mulţumiţi. Posibil să fie şi chestie de noroc, ceea ce nu se acceptă la un brand cu pretenţii.

Post Reply