Vteza mai mare de 220 m/s, autorizat?

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
Mrbigrama

Vteza mai mare de 220 m/s, autorizat?

Post by Mrbigrama »

Buna ziua ,
Sunt nou in bransa si as dori sa intreb pe forum inainte de a face greseli.
Doresc sa achizitionez arma cu aer comprimat , cu rezervor de aer - pre-charged pneumatic(PCP). Nu as dori sa cumpar una cu arc si apoi sa imi pare rau si sa incerc sa o vand .
Problema e ca arma ce am ales, are o viteza a proiectilului mai mare de 220 m/s.
as putea obtine o autorizatie , sau permis de arma pentru arma ac, cu viteza mai mare de 220 m\s?
O zi frumoasa tuturor
Va multumesc

tiger

Re: Vteza mai mare de 220 m/s, autorizat?

Post by tiger »

Pai in primul rand de unde o achizitionezi?
Nu, nu o vei putea inregistra daca in acte scrie ca are viteza mai mare de 220 m/s. Exceptile sunt enumerate in lege.

Mrbigrama

Post by Mrbigrama »

spre exemplu....o comanda de pe
http://www.db-schietsport.nl/epages/617 ... s/BENMAR55
si , "daca scrie " pe fisa armei 220 m/s , or sa mai fie probleme la politie?

tevez

Post by tevez »

1 Preţul de 600 de euro fără transport pentru Marauder e mare, ea face vreo 500 de dolari. Americani. :)
2 Deşi am văzut pe forumuri că s-au înmatriculat arme trimise cu diverse servicii de curierat, nu este în regulă. Da, suntem în
Uniunea Europeană, curierul nu mai desface coletul, au fost cazuri în care a mers şi aşa, dar este ilegal şi s-a mai întâmplat ca
bucuria de-a cumpăra o armă să se transforme în dezamăgire. Dosar, declaraţii, etc. Variantă este să mergi personal după ea
şi să o introduci în ţară declarând-o la Poliţia De Frontieră. Aşa nu ai emoţii legate de trecerea ei în permis, dar să te informezi
despre legislaţia ţărilor tranzitate. Dacă ceva din oferta: http://www.pushka.eu/catalog/Air-rifles te atrage, poţi merge în BG
să aduci un PCP care satisface acea cerinţă legală de max. 220 mps. Mai este şi varianta de a cumpăra de la importatorii români
de Hatsan şi CZ un PCP perfect legal, cu garanţie şi fără bătăi de cap.
3 Legat de viteză, este destul de mare "deranjul" ca să ai dreptul să deţii arme cu a.c. peste 220 m/s, trebuie să fi antrenor sau
sportiv legitimat, etc. Mai bine te orientezi spre cele sub 220, este arhisuficient, ori vorbeşti cu armurierul de la care cumperi
să o limiteze astfel încât să fie legală în Ro. Bulgarii fac asta. Revin însă, de pe piaţa autohtonă e cel mai recomandat, atât în
privinţa actelor cât şi a vitezei proiectilului.
Mai multe detalii găseşti pe forumul ClubAriguns, s-a discutat mult pe aceste subiecte şi sunt şi mulţi useri experimentaţi care
pot răspunde la întrebări noi.

Post Reply