Hatsan PCP BT65. Ajutor.

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
qadrian

Hatsan PCP BT65. Ajutor.

Post by qadrian »

Salut. Doresc sa achizitionez un Hatsan PCP BT65 cal. 6.35.
La noi nu prea sunt pe stock asa ca m-am interesat din Bulgaria. Personal nu pot sa merg .. eu fiind din nord. Exista sanse sa sa poata trimite prin colet special.. sau cum se poate face?
Ceea ce am gasit eu este aici : http://www.air-rifles.eu/product/Air-ri ... synthetic-.
Este ok acest site? A mai luat cineva de aici. Ce situri recomandati?
Am incercat sa cer sfat si pe clubairguns dar astept de aproape 2 luni sa mi se activeze contul... tind sa cred ca sunt neseriosi pe acolo... cel putin cei care se ocupa de activare.. pacat pentru ca sigur sunt multi care sunt de treaba pe acolo si mi-ar fi putut da un sfat sau doua.
Autorizatia este scoasa doar trebuie sa ma hotarasc pe model 5.5 sau 6.35 si pe magazinul de unde cumpar.
Va rog daca aveti sugestii ... le ascult pe toate.

tevez

Re: Hatsan PCP BT65. Ajutor.

Post by tevez »

qadrian wrote:Salut. Doresc sa achizitionez un Hatsan PCP BT65 cal. 6.35.
La noi nu prea sunt pe stock asa ca m-am interesat din Bulgaria. Personal nu pot sa merg .. eu fiind din nord. Exista sanse sa sa poata trimite prin colet special.. sau cum se poate face?
Ceea ce am gasit eu este aici : http://www.air-rifles.eu/product/Air-ri ... synthetic-.
Este ok acest site? A mai luat cineva de aici. Ce situri recomandati?
Am incercat sa cer sfat si pe clubairguns dar astept de aproape 2 luni sa mi se activeze contul... tind sa cred ca sunt neseriosi pe acolo... cel putin cei care se ocupa de activare.. pacat pentru ca sigur sunt multi care sunt de treaba pe acolo si mi-ar fi putut da un sfat sau doua.
Autorizatia este scoasa doar trebuie sa ma hotarasc pe model 5.5 sau 6.35 si pe magazinul de unde cumpar.
Va rog daca aveti sugestii ... le ascult pe toate.
1 - se poate cumpăra on-line, dar depinde de la un judeţ la altul privitor la formalităţi. Ideal e să găseşti pe cineva de la tine
din zonă şi să-i urmezi paşii, e mai simplu.
2 - cum se numeşte userul? Voi cere la admin să ţi-l activeze. La clubairguns au fost nişte schimbări, ce pot să-ţi garantez e
că vei găsi informaţii utile acolo. Dacă userul n-a fost acceptat din greşală, mai fă-ţi unul şi zi-mi numele exact, să vb. cu
Argus să-ţi dea activarea repede.
3 - referitor la armă şi calibru: eu mi-aş lua 6,35 pe principiul "bigger in better", e greu de spus care e mai bun, să nu
uităm că la noi e ilegal să vânezi cu arme cu a.c. Te-ai orientat bine, la 4,5 este problemă dacă tragi afară, traiectoria
e foarte mult influenţată de vânt, cu 5,5 sau 6,35 îs alegeri ok ambele. Hatsan PCP cred că merită banii, am văzut la
poligon dar nu am tras cu ele, oamenii se declarau mulţumiţi. Nu vei grupa ca şi cu o armă de 1000 de euro, dar nici
rău. Şi despre asta vei găsi opinii pe clubairguns.

qadrian

Post by qadrian »

Mersi de sfat. Userul este acelasi ca si aici. Nu am de gand sa fiu vanator. Daca doream asta luam cu glont, dar nu gasesc nici o placere sa vanez animale pentru un simplu sport. Nici nu am nimic cu cei care fac asta. Fiecare cu placerile lui.
Da, ma gandeam la 6.35 pentru ca la viteza care o are proiectilul cand iese din teava ... 5.5 cam zboara in toate directiil.
Ideea este ca nu stiu daca acel site este ok sau nu..

tevez

Post by tevez »

qadrian wrote:Mersi de sfat. Userul este acelasi ca si aici. Nu am de gand sa fiu vanator. Daca doream asta luam cu glont, dar nu gasesc nici o placere sa vanez animale pentru un simplu sport. Nici nu am nimic cu cei care fac asta. Fiecare cu placerile lui.
Da, ma gandeam la 6.35 pentru ca la viteza care o are proiectilul cand iese din teava ... 5.5 cam zboara in toate directiil.
Ideea este ca nu stiu daca acel site este ok sau nu..
Da, este ok, ştiu mai multe persoane care au luat de la ei şi au fost mulţumiţi, eu îl ştiam sub numele http://www.pushka.eu/,
dar e acelaşi lucru, aceeaşi firmă. Personal ştiu pe cineva care s-a deplasat la ei la Yambol după armă, pentru alte lucruri a făcut
comandă pe net, dar sunt useri pe clubairguns care au cumpărat online şi arme şi spuneau că a fost ok. Nu se duc aiurea nici
pelleturile de 5,5, dar cum ziceam, şi eu tot 6,35 aş lua, chiar şi pentru efectul asupra ţintelor de "plinking" în care trag eu.
Am trimis un mesaj adminului cu userul tău, ei au făcut nişte up-date-uri, dacă s-a pierdut va trebui să mai completezi
odată rubricile, îi dau un mesaj cu nick-name-ul, în caz că nu te lasă cu "qadrian" şi se rezolvă.
Până atunci, topicul ăsta e "la liber": http://www.clubairguns.ro/forum/viewtop ... ttp+pushka

Şi eu tot în "animale" din astea trag cu a-c: http://www.arw.ro/produs.php?p=14337 :P

qadrian

Post by qadrian »

Foarte tare. Ar fi ceva sa-mi vina in colet.
Sincer am incercat sa ii intreb pe domnii de la pol dar nu tare stiu si ei... si sincer sunt cativa cam strampti.. pe acolo.. ca sa zic asa. Nu am vrut sa mai intreb ca ... cine ce stie planuri isi fac ei ca as fi vantor sau ceva..
Nu este pe stoc inca .. astept sa apara si o iau atunci. Tot pun o luneta pe ea : http://www.air-rifles.eu/product/Rifle- ... 245AOMDLTS. Si asa adauga un amortizor.. da se pare ca nu au numai pentru at44 si o geanta.
Intre timp pana ce vine in stoc cred ca am sa-mi fac dulapul.. si sa ma pregatesc de investitie. Desi domni de la pol ziceau ca pentru ac e ok si ceva dula din pal dar cu lacat... parca nu m-as risca sa nu se razgandeasca.. desi in lege zice ca trebuie sa o tii in siguranta sa nu poate fi folosita... de catre altcineva ca ca sa nu poate fi furata..
Vad ca ai si tu un FORT 17R. Am si eu si sunt foarte multumit insa trebuie sa merg pana la Satu Mare la poligon daca vreau sa fac trageri cu el... ceea ce nu prea ma incanta. Oricum puternica arma.
Luneta ar fi prea puternica pentru bt65? Din cate am inteles cunoscatorii zic ca 14X ar fi suficient pentru AC. Ce parere aveti?

tevez

Post by tevez »

Sincer nu-mi dau seama ref. la lunetă, oricum nu e nevoie să fie foarte puternică, chiar şi cu PCP distanţa de tragere de max 100
- 100 şi ceva de metrii. Marea problemă la a.c.-uri e la cele cu arc, îs "distrugătoare de lunete", la PCP nu există problema asta,
au fost care au pus lunete de airsoft şi au ţinut pe pcp.
Legat de Fort - da, trebuie mers la poligon şi face zgomot mare, aici e avantajul cu un a.c., poţi trage în curtea proprie, dacă
iei măsurile de rigoare să nu pui pe cineva în pericol, muniţia e ieftină şi precizia bună. :)
Ia-ţi un dulap metalic din comerţ, păstrează chitanţa, e mai sănătos, nu şti cine vine în control, luna trecută a fost la ofertă în
Bau-max, 450 de lei unu' mai micuţ, eu l-am luat deşi aveam unul mai vechi dar era modificat dintr-un dulap de tip "vestiar" şi
am zis să fiu 100% sigur că n-am probleme. E drept, am văzut dulapuri făcute de posesori care erau muuul mai sănătoase ca
cele din comerţ. :D

Post Reply