Se poate intampla ceva daca tii o pusca ac(cu arc) armata?

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
mihai2089
Posts: 2
Joined: Thu Nov 03, 2011 1:21 pm

Se poate intampla ceva daca tii o pusca ac(cu arc) armata?

Post by mihai2089 »

se poate intampla ceva daca tii o pusca ac(cu arc) armata mai mult timp? nu am desfacut-o niciodata, nu stiu din ce material e acest arc, oare isi poate pierde performantele daca il tii comprimat timp indelungat?
livyuc
Posts: 19
Joined: Thu Feb 12, 2009 3:07 pm

Re: intrebare

Post by livyuc »

Orice arc tinut comprimat o perioada de timp isi schimba caracteristicile ,depinde de compozitia arcului si de timpul de comprimare.Indicat este sa il mentii comprimat cat mai putin cu putinta pentru a-si pastra caracteristicile.
dandeng89
Posts: 5
Joined: Wed Feb 15, 2012 11:22 pm

Re: intrebare

Post by dandeng89 »

E valabila problema si la sistemul IGT???adica la arc e de asteptat sa se slabeasca...dar pe IGT..e doar gaz..nu cred ca isi pierde din calitati?! sau???
Nu ma refer la faptul ca,sa o las o zi o saptamana...ci daca o armez si o las o jumatate de ora, 1 ora, maxim 2 ??????
Dan

Gamo Shadow IGT cal. 5.5 mm
Bushnell 3-9X40 EG
7Coline
Posts: 310
Joined: Wed Jul 20, 2011 9:16 pm

Re: intrebare

Post by 7Coline »

Ala e gaz inert nu are treaba . Ce sar putea intampla e sa scape gazul cand e comprimat pistonul si ii se slabeasca puterea. La armele astea e destul de simplu , identifici in ce vrei sa tragi , armezi , si tragi . Nu vad rostu sa stai cu arma armata mai mult de 2 min sau ceva de genu.
Last edited by 7Coline on Wed Mar 14, 2012 2:49 am, edited 1 time in total.
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
dandeng89
Posts: 5
Joined: Wed Feb 15, 2012 11:22 pm

Re: intrebare

Post by dandeng89 »

Am intrebat deoarece in spatele gradinii(stau la tara) trece o vale..si de-a lungul vaii mi-am pus diferite tine la diferite distante,iar cand am timp imi i-au scumpetea si fac cate o mica excursie..tragand din diferite pozitii si distante..iar intre cateva puncte trebuie sa parcurg o distanta mai mare si imi place sa o am incarcata cand imi apare tinta pozitionata strategic dupa cate un tufis sau pom..fiind multe tinte si schimbandu-le periodic pozitiile nu stiu exact cand ma surprinde cate una.
Dan

Gamo Shadow IGT cal. 5.5 mm
Bushnell 3-9X40 EG
7Coline
Posts: 310
Joined: Wed Jul 20, 2011 9:16 pm

Re: intrebare

Post by 7Coline »

dandeng89 wrote:Am intrebat deoarece in spatele gradinii(stau la tara) trece o vale..si de-a lungul vaii mi-am pus diferite tine la diferite distante,iar cand am timp imi i-au scumpetea si fac cate o mica excursie..tragand din diferite pozitii si distante..iar intre cateva puncte trebuie sa parcurg o distanta mai mare si imi place sa o am incarcata cand imi apare tinta pozitionata strategic dupa cate un tufis sau pom..fiind multe tinte si schimbandu-le periodic pozitiile nu stiu exact cand ma surprinde cate una.
Ai facut bine ce ai facut tu acolo , dar tot iti recomand sa armezi arma cand vezi tinta . DACA ar fi autorizat vanatul cu arme pe aer comprimat atunci as vedea rostul sa mergi cu ea armata, dar momentan tintele nu se ascund in tufisuri si nu urca in copaci. Spor la tras :)
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
Safe&Sound
Posts: 404
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:16 am
Location: Bucuresti

Re: intrebare

Post by Safe&Sound »

dandeng89, poti pastra armata pusca la care te referi linistit pentru ca unul dintre beneficiile pistonului cu care e echipata pusca ta este tocmai acesta. Nu te teme pentru ca nu va scapa gaz, iar daca se intampla sa scape inseamna ca pistonul e defect si trebuie inlocuit. Nu se va strica insa din cauza asta. Legal n-ai voie sa pastrezi/depozitezi sau sa transporti arma AC incarcata insa fizic, in cazul armei tale nu i se intampla nimic.

Cat priveste locul in care tragi, ai mare grija, chiar daca e o proprietate privata, ca zona si mai ales linia de tragere sa fie marcate si delimitate vizibil pentru ca asta e una din conditiile legale. Totodata trebuie sa te asiguri ca in zona delimitata in care tragi, nu pot si nu patrund pesoane pe care le-ai putea rani. Atentie mare ca tintele in care tragi sa fie inerte, in Romania tirul cu AC in tinte vii (animale) e considerat braconaj si este asadar o infractiune. Iar problemele pot incepe de la o simpla plangere de pe la un vecin "binevoitor" ori de la vreun paznic de vanatoare care se nimereste sa fie in zona.
hassel002
Posts: 4
Joined: Tue Feb 05, 2013 6:38 pm

Re: intrebare

Post by hassel002 »

Va salut!
Am si eu o intrebare,,,despre un pistol Walter CP88..
Am pierdut incarcatorul sau..butoiasul care tine capsele...si nu il gasesc niciunde.
Aveti idee cum se poate achizitiona sau in ce conditii?
Nu prea se pooate folosi fare el si nu l-am gasit nicaieri pe internet la vanzare...
paul
Posts: 120
Joined: Fri Jun 15, 2012 6:36 pm

Re: intrebare

Post by paul »

ete colea... http://www.gunspares.co.uk/shopdisplayp ... lther+CP88
cred ca am un butoias d;asta...sa-l caut . ce dai la schimb? :D
hassel002
Posts: 4
Joined: Tue Feb 05, 2013 6:38 pm

Re: intrebare

Post by hassel002 »

Tare intrebarea.:))
Cat costa ca sa stiu daca merita..si cum as putea sa-l cumpar.
hassel002
Posts: 4
Joined: Tue Feb 05, 2013 6:38 pm

Re: intrebare

Post by hassel002 »

SI..mersi pentru raspunsul rapid
paul
Posts: 120
Joined: Fri Jun 15, 2012 6:36 pm

Re: intrebare

Post by paul »

da-mi un pm cu nr de tel...
Post Reply