Pareri Walther CP88

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

radu.b
Posts: 1473
Joined: Wed Jun 27, 2007 11:40 am

Re: Pareri Walther CP88

Post by radu.b »

ionyde wrote:Domnul Radu , am o autorizatie de cumparare pt aer comprimat. Spuneti-mi va rog legat de acest Gamo PT-80 ...ca si pret ar fi vreo 460 la cj pe cand la Walther CP88 ar fi pistolu 1000 lei drumu la Bucuresti vreo 250 lei plus mancare...plus altele...
Spuneti-mi ar fi ok Gamo pt-80? adica sa traga cu putere, sa nu mi se blocheze...este fiabil in timp ?
Dati-mi va rog niste detalii mai amanuntite daca aveti timp despre o comparatie a expertului intre cele 2 arme
Buna ziua.
Imi cer scuze de intarzierea raspunsului.
Vorbiti de doua produse diferite dupa cate imi dau seama. Este greu sa compari un pistol AC cu unul pe bila de cauciuc. Armele AC, Gamo sau altele nu conteaza, au si avantaje cat si dezavantaje. Avantaj ar fi costul redus atat al armei cat si al consumabilelor (munitie si buteliiCO2). Dezavantaj este ca puterea dezvoltata de AC este clar ca nu poate sa echivaleze sau sa ajunga puterea generata prin explozie(la cartusul cu bila). Avantaj la AC este intretinerea ieftina, singurele piese care se uzeaza fiind camera de compresie care este inclocuita foarte repede, dezavantaj ar fi ca trebuie folosita si ma refer la faptul ca nu poti pastra presiunea AC aceeasi mult timp, indiferent cat de bun este garnitura.
Alegerea este a dumneavoastra functie de ce va propuneti, la ce vreti sa o folositi.
Cu respect.
geony
Posts: 188
Joined: Mon Nov 10, 2008 4:22 pm
Location: BUCURESTI

Re: Pareri Walther CP88

Post by geony »

Am si eu citeva intrebari pt. dl. Radu:

-dintre cele patru carabinele AC 6,3 mm din magazine pe care le aveti in magazinele din Bucuresti ?
(ma refer la :Shadow 1000, Hunter Gamo, Viper MAX, Maxima- toate produse Gamo)
-pe care dintre acestea o recomandati dpdv al fiabilitatii ?
-doresc masa(Kg) si dimensiunile la fiecare in parte-nu exista fotografie
Multumesc
gerula
Posts: 117
Joined: Fri Jan 09, 2009 5:47 pm
Location: Bucuresti ,Romania

Re: Pareri Walther CP88

Post by gerula »

Domnul Radu, Walther CP88 este varianta cu aer comprimat, calibrul 4,5mm,
a lui Walther P88 cu glont, iar Rohm RG88 este varianta cu bila de cauciuc a aceluiasi pistol.
Este facut in mare parte din zamac, dar teava si alte parti componente sunt din otel.
Pretul sau foarte mare este dat si de faptul ca teava sa este o teava de precizie,
manufacturata de catre Lothar Walther.
Este un pistol de antrenament, recomandat de catre majoritatea cluburilor de tir sportiv,
recunoscut pentru fiabilitatea si precizia sa.
BSA HORNET RIFLE .22 ,BSA DeerHunter 3-9x32
NORICA MARVIC GOLD .25 ,Norconia 3-9x40
WALTHER CP88 .177
WALTHER PP 10x22T
radu.b
Posts: 1473
Joined: Wed Jun 27, 2007 11:40 am

Re: Pareri Walther CP88

Post by radu.b »

geony wrote:Am si eu citeva intrebari pt. dl. Radu:

-dintre cele patru carabinele AC 6,3 mm din magazine pe care le aveti in magazinele din Bucuresti ?
(ma refer la :Shadow 1000, Hunter Gamo, Viper MAX, Maxima- toate produse Gamo)
-pe care dintre acestea o recomandati dpdv al fiabilitatii ?
-doresc masa(Kg) si dimensiunile la fiecare in parte-nu exista fotografie
Multumesc
Se poate sa fiu subiectiv dar stiti cum este, depinde de gustul fiecaruia. Mie personal imi place Maxima. De ce? este mai eleganta. Fiabile sunt toate si revin la ce am spus mai devreme.
Poze si date tehnice incerc sa le rezolv macar acum la ce va intereseaza.

Cu respect.
hassel002
Posts: 4
Joined: Tue Feb 05, 2013 6:38 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by hassel002 »

Salutare....are cineva din intamplare acel butoias pentru walther cp88..?..l am pierdut ...si fara el il tin degeaba.
Nu e pe nicaieri prin tara asta...
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by tevez »

hassel002 wrote:Salutare....are cineva din intamplare acel butoias pentru walther cp88..?..l am pierdut ...si fara el il tin degeaba.
Nu e pe nicaieri prin tara asta...
http://www.pyramydair.com/s/a/Walther_C ... 5D8F.app03
Trimit şi în România cei de la PyramidAir şi fiind vorba de-o piesă fără regim special, nu vor fi probleme la vamă.
N-am luat nimic de la ei, dar am citit pe clubairguns relatări, useri mulţumiţi de colaborarea cu ei.
sebesan83
Posts: 3
Joined: Sun Oct 06, 2013 8:27 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by sebesan83 »

Buna seara vreau sa imi achizitionez si eu un pistol Walther CP88 ,numai ac prima oara trebuie sa imi fac acte.Intrebarea mea e daca pt acest pistol iti trebuie caseta metalica sa fie prinsa in perete neaparat,sau pot sa o tin si in dulap,dupa cate am inteles poti sa tragi cu el si in gradina nu e neaparat in polygon!!
tiger
Posts: 217
Joined: Thu Oct 28, 2010 2:10 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by tiger »

sebesan83 wrote:Buna seara vreau sa imi achizitionez si eu un pistol Walther CP88 ,numai ac prima oara trebuie sa imi fac acte.Intrebarea mea e daca pt acest pistol iti trebuie caseta metalica sa fie prinsa in perete neaparat,sau pot sa o tin si in dulap,dupa cate am inteles poti sa tragi cu el si in gradina nu e neaparat in polygon!!
Daca tot ai caseta de ce te stresezi inutil. Dai doua gauri in perete si ai scapat de belele. Doar in dulap tinuta nu e ok, o sa ai probleme la un eventual control. Da, o poti folosii si in gradina daca sunt si vecinii deacord :D
sebesan83
Posts: 3
Joined: Sun Oct 06, 2013 8:27 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by sebesan83 »

Ok am inteles dar de ex pot sa o agat intron loc pe perete in debara,sau nu conteaza in ce loc doar trebuie doar sa fie prinsa bine?Ceva pareri despre pistolul Walther cp 88 ,este din otel tot sau numai anumite parti?se merita sa il iau sau gasesc ceva mai bun in acei bani ,ma refer strict la cal 177.Mentionez ca nu am mai avut pistol cu autorizatie ci numai un revolver de airsoft!
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by tevez »

sebesan83 wrote:Ok am inteles dar de ex pot sa o agat intron loc pe perete in debara,sau nu conteaza in ce loc doar trebuie doar sa fie prinsa bine?Ceva pareri despre pistolul Walther cp 88 ,este din otel tot sau numai anumite parti?se merita sa il iau sau gasesc ceva mai bun in acei bani ,ma refer strict la cal 177.Mentionez ca nu am mai avut pistol cu autorizatie ci numai un revolver de airsoft!
Se poate fixa şi în peretele şi/sau pardoseala din debara, de ce nu. Oricum dacă e ceva problemă îţi spune poliţistul care vine să
verifice condiţiile de depozitare.
Despe CP88...oricum oferta de la noi e destul de limitată, prea multe alegeri nu ai. Fă-ţi cont pe site-ul clubairguns.ro, poate
găseşti mai multe informaţii. De multe ori airsofturile-s mai fiabile ca a.c.-urile şi nu mai ai nicio bătaie de cap cu permis,
autorizare, depozitare, vize, etc.
Da, poţi trage în condiţiile legii şi în alte locuri, nu musai la poligon, dacă iei toate măsurile din lege (delimitat, să nu pui
în pericol...etc.)
sebesan83
Posts: 3
Joined: Sun Oct 06, 2013 8:27 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by sebesan83 »

adica cum mai fiabile pistoalele de airsoft?sunt mai rezistente decat unul pe cal 177 cum e CP88?
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by tevez »

Da, airsofturile de calitate rezistă mai bine în timp, în condiţii normale de utilizare şi nu e o concluzie personală.
În ţară la noi, având nevoie de cam aceleaşi acte pentru un a.c. de 4,5 ca pentru un pistol cu glonţ sau o carabină,
nu prea merită efortul, mă uitam pe site la Arrow, este un Gamo la 170 şi ceva de lei noi:
http://www.arw.ro/categorie.php?c=94
Dai mai mult pe casetă, pe analize sau chiar pe taxă, dacă vrei la urgenţă...
dcrist
Posts: 664
Joined: Sat Apr 07, 2007 10:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Pareri Walther CP88

Post by dcrist »

Care urgenta? Aia de la 3 luni in sus? Pana iei autorizatia de cumparare? :lol:
Opreste-ti vizitatorii nepoftiti! Ramai calm si lasa-i reci....pe urma suna la 112;)
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Pareri Walther CP88

Post by tevez »

Prin anumite judeţe se mai respectă legea şi termele legale, deocamdată. :P
mariand68
Posts: 111
Joined: Wed Aug 17, 2011 2:31 pm
Location: Bucharest

Re: Pareri Walther CP88

Post by mariand68 »

Si la Bucuresti se respecta......da... tre' sa sti sa-i ........ :lol:
Post Reply