Pareri Walther CP88

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

ionyde

Pareri Walther CP88

Post by ionyde »

Ce parere aveti despre Walther CP88 ? A devenit o raritate la noi in tara. Abia pe la Bucuresti la niste magazine se gaseste, ca in Ardeal nici pomeneala.

gerula

Re: Pareri Walther CP88

Post by gerula »

Un foarte bun pistol de tir, mai ales pentru incepatori, cu o precizie excelenta.
Posibilitati de up-grade prin schimbarea tevii cu una de competitie de 6" in loc de cea de 4",
si de montare a unei sine de montaj pentru diferite dispozitive optice.
Totusi cam scump.
Dpdv al raportului calitate-pret cea mai buna varianta este Gamo de la Arrow.
BSA HORNET RIFLE .22 ,BSA DeerHunter 3-9x32
NORICA MARVIC GOLD .25 ,Norconia 3-9x40
WALTHER CP88 .177
WALTHER PP 10x22T

ionyde

Post by ionyde »

dar ca putere si ca viteza se simte diferenta intre walther si un gamo pt-80 ?

gerula

Post by gerula »

Puterea, si deci viteza la gura tevii, este similara pentru toate pistoalele
cu capsula de aer comprimat si este situata in jurul a 120m/s.
Varianta de 6" a lui CP88 este mai puternica cu aproximativ 10%.
Deci, daca doriti un pistol foarte bun, dar si scump, atunci varianta este CP88,
iar daca doriti un pistol care sa fie in limite rezonabile a raportului calitate-pret
atunci varianta este clar Gamo.
WALTHER CP88 .177
WALTHER PP 10x22T

ionyde

Post by ionyde »

Doar de varianta de 4" e vorba. Pt ca tre sa merg pana in Bucuresti dupa el pt ca in Ardeal in Cluj nu este. De aceea intreb daca merita sa fac efortul asta. Pai daca viteza si puterea este la fel atunci de ce merita Walther CP88 mai mult decat un Gamo PT-80 ?
Si a 2-a intrebare : la gamo pt-80 am obs ca ciuru ala unde se pun alicele este din plastic. Incurca cu ceva? Se poate inlocui cu ceva metal? ca am vazut ca la walther este din aluminiu cu ceva aliaj

tevez

Post by tevez »

Butoiaşul din plastic dur nu încurcă cu nimic din câte ştiu eu. La Braşov, Timişoara, Arad sau alte oraşe ai încercat?
Drumul până la Bucureşti e foarte obositor, doar cu avionul e ok dar nu merită financiar. Dacă faci comandă cred
că ţi-l trimite arrow la cel mai apropiat magazin. Eventual dai un avans, nu ştiu exact cum e.

nedumeritu

Post by nedumeritu »

ionyde wrote:Ce parere aveti despre Walther CP88 ? A devenit o raritate la noi in tara. Abia pe la Bucuresti la niste magazine se gaseste, ca in Ardeal nici pomeneala.
Totul este sa te hotarasti.
Dupa aceea, in mod cert, daca le ceri ajutorul cei de la Arrow te vor ajuta.
Trimiterea in tara, la comanda, nu ar fi o noutate pentru ei.
Cat despre asa zis-ul "butoias", plasticul acela nu este intr-o zona unde se descarca sarcini mecanice mari
si deci nu se pune problema unei uzuri accentuate in termen scurt sau mediu.
In plus, se pot gasi rezerve la preturi mau mult decat acceptabile.
Cu stima.
Dan Zaharia
"Se pare că nimic nu supără mai tare decât opiniile altora."
Somebody Else

gerula

Post by gerula »

Pai, motivul pentru care preferi CP88 in locul lui PT80, este acelasi cu cel din care
preferi Mercedes-ul in detrimentul Logan-ului.
Repet, daca aveti la dispozitie o suma mai mare, atunci CP88 este o alegere foarte buna.
Eu, spre exemplu, am ales CP88 si nu-mi pare rau.
WALTHER CP88 .177
WALTHER PP 10x22T

ionyde

Post by ionyde »

Am tinuti si eu unu in mana si e foarte tzeapan. Si am auzit ca se poate mari puterea, fata de cele de la gamo care n-au optiunea asta. dar este rezistent in timp Pt-80 daca e numa plasticarie si zamac in el ? fata de CP88 care are 1kg si e numa fier in el ?
Si in al 2-lea rand : am gasit multe review negative despre pt-80. Mai aproape de Cluj n-am gasit, numai la Ploiesti, dar au numa CP88 second.stiti voi ceva magazine mai aproape de cluj ?
am incercat la oradea, targu-mures, baia-mare , dar n-au numa de la Gamo.

tevez

Post by tevez »

Gamo la a.c. e echivalentul celor câteva modele de "zamakuri" de la autoapărare: e peste tot. Vrei altceva, ai de umblat.
Dacă te hotărăşti pentru gamo recomandarea generală e să iei de la Arrow. Înţeleg că e vorba de primul pistol cu a.c.
Majoritatea pasionaţilor nu s-au oprit după prima armă, le tot schimbă, le tunează, etc. Eu cred că merge un Gamo
aşa, pentru început, de la Arrow, ţi-l trimite la magazinul din Cluj-Napoca şi ai garanţie.
Orice ai alege să nu tragi în câini sau alte vieţuitoare cu pistolul cu a.c.. :P

ionyde

Post by ionyde »

AM inteles. Deci o sa fac un drum pana la Bucuresti, ca am gasit ca au la 2 magazine nou noutz pe la vreo 1000 lei. Sper sa merite efortul. Nu inteleg de ce nu pot si astia de la Gamo daca is asa mari producatori sa faca pistoale AC din fier ca si cei de la Walther.

tevez

Post by tevez »

Drum bun, ai vreo 7 ore de mers cel puţin. Să faci o prezentare, ceva.

Guest

Post by Guest »

ionyde wrote: Nu inteleg de ce nu pot si astia de la Gamo daca is asa mari producatori sa faca pistoale AC din fier ca si cei de la Walther.
CP88 este din antimoniu, nu de fier.Am luat unul mana a doua de la Ploiesti, si e foarte bun. Gamo nu face pistoale AC de fier pentru ca sistemul cu butelie nu justifica pretul la care ar trebui fabricat pistolul.Piesele turnate din zamak sau plastic au costuri de fabricatie mult mai reduse decat cele prelucrate din otel, iar performantele armei sunt aceleasi.....
Atunci cand vei fi pus in situatia de a-ti preda arma, sa stii ca a venit ceasul sa pui mana pe ea!

ionyde

Post by ionyde »

Domnul Radu , am o autorizatie de cumparare pt aer comprimat. Spuneti-mi va rog legat de acest Gamo PT-80 ...ca si pret ar fi vreo 460 la cj pe cand la Walther CP88 ar fi pistolu 1000 lei drumu la Bucuresti vreo 250 lei plus mancare...plus altele...
Spuneti-mi ar fi ok Gamo pt-80? adica sa traga cu putere, sa nu mi se blocheze...este fiabil in timp ?
Dati-mi va rog niste detalii mai amanuntite daca aveti timp despre o comparatie a expertului intre cele 2 arme

nedumeritu

Post by nedumeritu »

ionyde wrote:Domnul Radu , am o autorizatie de cumparare pt aer comprimat. Spuneti-mi va rog legat de acest Gamo PT-80 ...ca si pret ar fi vreo 460 la cj pe cand la Walther CP88 ar fi pistolu 1000 lei drumu la Bucuresti vreo 250 lei plus mancare...plus altele...
Spuneti-mi ar fi ok Gamo pt-80? adica sa traga cu putere, sa nu mi se blocheze...este fiabil in timp ?
Dati-mi va rog niste detalii mai amanuntite daca aveti timp despre o comparatie a expertului intre cele 2 arme
La un moment dat va trebui sa intelegi ca Arrow importa produsele Gamo si ele sunt foarte bune pe clasa medie atat pentru incepatori cat
si pentru cei un pic mai avansati.
Celelalte marci pe care le tot mentionezi nu sunt nici pe departe atat de "super" pe cat se spune pentru simplul motiv ca sunt facute
in aceleasi fabrici aruncate prin Europa pe unde se produc si zamakurile de autoaparare cu bila de cauciuc.
Iar acestea sunt aduse in tara de alt importator.
Avantajele de a cumpara Gamo in faza aceasta sunt indiscutabile, pe langa un service de calitate si autorizat vei gasi cam tot ce
iti trebuie pentru scula ce o cumperi si, mai ai si garantia in sine.
Pe de alta parte, este cel putin nedelicat sa ceri unui importator-distribuitor sa iti faca teste comparative pentru a te putea tu hotara sa
cumperi de la... vecinul de peste drum.
Ce zici, gresesc foarte tare?
Dar cum spuneam, in mod cert nu aveai aceste detalii si de aceea insistai sa gasesti pe cineva sa iti spuna pe sleau ce si cum.
Acum ca stii si asta, nu ramane sa faci ce am facut si eu. Am cumparat si detinut toate genurile si marcile si m-am oprit le ce mi-a placut.
Sau sa incepi logic, cu ceva ce se potriveste la nivelul de cunostinte ce il ai in domeniu la acest moment.
Si pe parcurs, sa "cresti" cu experienta.
Cu stima.
Dan Zaharia
"Se pare că nimic nu supără mai tare decât opiniile altora."
Somebody Else

Post Reply