VERIFICARE ARME

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

MISHU_92
Posts: 69
Joined: Tue Mar 30, 2010 5:34 pm

VERIFICARE ARME

Post by MISHU_92 »

BUNA SEARA DRAGI COLEGI DE FORUM ACUM 10 MINUTE M-AM TREZIT LA USA CU UN POLITIST CA SA VADA CUM TIN EU ARMA DEPOZITATA (PISTOL CU BILA DE CAUCIUC) . OMUL DE TREABA A SPUS CA ARMA TREBUIE TINUTA IN SEIF EU I-AM SPUS CA DOAR CELE LETALE TREBUIE TINUTE ASA EL MI-A SPUS CA NU CA CICA TOATE SUNT ARME. S-A UITAT IN PERMISUL DE PORT ARMA A ZIS CA NU MAI ESTE VIZAT DE O GRAMADA DE TIMP ( EU IL AM DE UN AN PISTOLUL SI SITU CA LA 5 ANI TREBUIE VIZAT) AM COMPLETAT CEVA SI A PLECAT .
lulux
Posts: 67
Joined: Sun Mar 06, 2011 3:44 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by lulux »

vroia sa bea ceva si nu te-ai prins.... :D :D
stai linistit.....
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by tevez »

Condiţiile de păstrare de la letale se aplică şi la neletale.
sepuku
Posts: 192
Joined: Wed Mar 25, 2009 11:55 pm
Location: bucuresti

Re: VERIFICARE ARME

Post by sepuku »

-uff...este recomandat...nu se stipuleaza pt neletale cum ca e obligatie sa fie tinute in safe,incuiate si ancorate in pardoseala sau perete !!! ma enervez si doar citind. Domnul gabor nu are ce sa caute-n casele noastre fara sa fie mandatat. nu mai lasati toti obositii in casele voastre !!! -Domnilor gabori spre surprinderea voastra avem nu numai indatoriri ci si DREPTURI...FUUUI MAH ...LA PAS,CUMMINTE !!! :)
- Priveste in ochii celui ce te ataca,si-o sa vezi- MOARTEA !!! ...rece,reala,imediata... -Ti se-ntampla chiar TIE !!!...acum,stiind asta te intreb : - CE FACI ???
sith
Posts: 576
Joined: Tue Nov 09, 2010 10:11 am

Re: VERIFICARE ARME

Post by sith »

Are dreptate sepuku. La neletale nu este obligatorie existenta cutiei metalice. Obligatia posesorului de neletala este :
Legea 295/2004
Art. 60. - Posesorii armelor neletale au obligatia sa ia toate masurile necesare pentru pastrarea armelor la domiciliu sau resedinta, astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate la acestea si sa nu existe pericol de vatamare corporala accidentala.
Owning a nice firearm and not shooting it is like being married to a supermodel and not sleeping with her.
my favorite gun
telesystems
sepuku
Posts: 192
Joined: Wed Mar 25, 2009 11:55 pm
Location: bucuresti

Re: VERIFICARE ARME

Post by sepuku »

lulux wrote:vroia sa bea ceva si nu te-ai prins.... :D :D
stai linistit.....
- heheh;next time Mishule,fii si tu baiat si baga la rece niste FURADAN :) :)
- Priveste in ochii celui ce te ataca,si-o sa vezi- MOARTEA !!! ...rece,reala,imediata... -Ti se-ntampla chiar TIE !!!...acum,stiind asta te intreb : - CE FACI ???
lulux
Posts: 67
Joined: Sun Mar 06, 2011 3:44 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by lulux »

:D :D :D
ckmaster
Posts: 11
Joined: Tue Jun 07, 2011 3:27 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by ckmaster »

sepuku wrote:.nu se stipuleaza pt neletale cum ca e obligatie sa fie tinute in safe,incuiate si ancorate in pardoseala sau perete !!!
Scuze, poate mi-a scapat mie, dar la letale asa trebuie pastrate? Incuiate si ancorate in pardoseala sau perete? Parca scrie ceva pe acolo ca se depoziteaza intr-o cutie omologata de nu stiu ce Autoritate Nationala ... Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii?
Mauser 90 DA 9x19mm
Walther PPK-L
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by tevez »

ckmaster wrote:
sepuku wrote:.nu se stipuleaza pt neletale cum ca e obligatie sa fie tinute in safe,incuiate si ancorate in pardoseala sau perete !!!
Scuze, poate mi-a scapat mie, dar la letale asa trebuie pastrate? Incuiate si ancorate in pardoseala sau perete? Parca scrie ceva pe acolo ca se depoziteaza intr-o cutie omologata de nu stiu ce Autoritate Nationala ... Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii?
Da. Autoritatea respectivă nu există decât pe hârtie. Deci cu omologarea...orice cutie de pe piaţă este cumva
"omologată".

"Muniţia destinată armelor letale se păstrează numai în dulapuri, în casete sau, după caz, în compartimente separate
faţă de cele în care se păstrează armele pentru care este destinată, cu următoarele excepţii:
a) în cazul armelor de apărare şi pază, poate fi păstrată împreună cu acestea o cantitate de cel mult 12 cartuşe destinate
unei singure arme"
. - din normele vechi, când vor apărea pentru legea republicată pe 27.06.2011 vom vedea dacă se va
schimba ceva.
paul_vxi
Posts: 67
Joined: Fri Jul 01, 2011 11:32 am

Re: VERIFICARE ARME

Post by paul_vxi »

am vazut pe la obi sau bricostore un seif pe la 99 ron, o fi bun pt streamerul meu!? cred ca al spargi si cu un patent dar imaginea conteaza !
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by tevez »

paul_vxi wrote:am vazut pe la obi sau bricostore un seif pe la 99 ron, o fi bun pt streamerul meu!? cred ca al spargi si cu un patent dar imaginea conteaza !
Dacă încape e bun! Nu e numai de imagine, ţine un copil nesupravegheat la distanţă de pistol şi un eventual hoţ care dacă l-ar
găsi, Doamne fereşte, neasigurat l-ar lua 100% făcându-ţi astfel probleme mari, dar dacă e în casetă fixată cât de cât, nu pierde
timpul, sper, să ţi-o spargă.
paul_vxi
Posts: 67
Joined: Fri Jul 01, 2011 11:32 am

Re: VERIFICARE ARME

Post by paul_vxi »

ai dreptate!
Adrian_is
Posts: 194
Joined: Fri May 12, 2006 3:25 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: VERIFICARE ARME

Post by Adrian_is »

Salut colegi! Ce mai faceti, sunteti bine, da? Am intrat sa va anunt ca am gasit in usa o invitatie la sectia de politie din apropiere, " cu C.I. si permisele de arme" asa scrie pe invitatie. Maine seara va spun de ce m-au chemat. Pana atunci, luati la cunostinta ca umbla cu verificarile in Iasi! Atentie la depozitare si legalitate!
Fort 12 R, 9mm Rubber
Weapon of Ukraine
7Coline
Posts: 310
Joined: Wed Jul 20, 2011 9:16 pm

Re: VERIFICARE ARME

Post by 7Coline »

Adrian_is wrote:Salut colegi! Ce mai faceti, sunteti bine, da? Am intrat sa va anunt ca am gasit in usa o invitatie la sectia de politie din apropiere, " cu C.I. si permisele de arme" asa scrie pe invitatie. Maine seara va spun de ce m-au chemat. Pana atunci, luati la cunostinta ca umbla cu verificarile in Iasi! Atentie la depozitare si legalitate!
Sa ne zici si noua cu ce scop invita lumea , poate e ceva bairam pe acolo si au nevoie de pistolari sa traga ca la nunta =)).
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
Adrian_is
Posts: 194
Joined: Fri May 12, 2006 3:25 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: VERIFICARE ARME

Post by Adrian_is »

:lol: :lol: sigur e bairam!!
Fort 12 R, 9mm Rubber
Weapon of Ukraine
Post Reply