22lr, 22wmr

Intrebari cu caracter general despre vanatoare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
emy2222
Posts: 17
Joined: Fri Sep 04, 2009 4:26 pm

22lr, 22wmr

Post by emy2222 »

Salutare tuturor, am o nelamurire, pana la urma din cate am inteles de la baietii de igpr 22lr se trece in permis tip A, dar 22wmr?, am auzit in ultimul timp mai multe variante, cum ca s-ar trece 22wmr pe permis B, etc, daca aveti idee ziceti ceva, sa nu lasam baietii veselisa interpreteze legile cum vor ei...numai bine.
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: 22lr, 22wmr

Post by tevez »

emy2222 wrote:Salutare tuturor, am o nelamurire, pana la urma din cate am inteles de la baietii de igpr 22lr se trece in permis tip A, dar 22wmr?, am auzit in ultimul timp mai multe variante, cum ca s-ar trece 22wmr pe permis B, etc, daca aveti idee ziceti ceva, sa nu lasam baietii veselisa interpreteze legile cum vor ei...numai bine.
Cunosc vânător care are carabină cal. 22 wmr deţinută legal şi o foloseşte la categoriile de vânat unde e permisă.
Este percuţie centrală, este un calibru ok pentru vânătoare. Am înţeles că multe "Geco" în 22lr au fost modificate
să tragă cu .22 wmr atunci când 22lr a devenit doar calibru de tir şi colecţie.
violiv
Posts: 484
Joined: Thu Jul 13, 2006 10:09 am
Location: Constanta

Re: 22lr, 22wmr

Post by violiv »

Esti intr-o mica eroare: 22 wmr nu este un calibru cu percutie centrala ci tot cu percutie pe rama...este doar un 22 lr un picut mai mare.

Cel mai probabil ca prietenul are o arma "transformata" in 22 Hornet, un calibru ce foloseste tot un tub cu rama dar este cu percutie centrala si poate fi folosit la vanatoare la daunatori la noi in tara.
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: 22lr, 22wmr

Post by tevez »

Clar am confundat cu Hornet. :P :oops:
Post Reply