Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Intrebari cu caracter general despre vanatoare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
ionel
Posts: 11
Joined: Sun Jul 25, 2010 10:48 pm

Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Post by ionel »

Am o rugaminte cei in masura sa dea un sfat unui incepator....saptamana asta vreau sa imi iau o arma....dar nu sunt hotarat pe care sa o iau....Baikal mp 153 sau Baikal Bock mp 27 12/76 cu ejectoare, multisoc si un singur tragaci........ce parere aveti.......pe care sa o iau....care e mai indicata pt un incepator....precizez ca o sa vanez cu ea: mistret,caprior,iepure... ce ziceti? .. care ar fi mai indicata.......astept sfaturile dvs....Respecte....
iulianP
Posts: 55
Joined: Thu Feb 18, 2010 1:16 pm
Location: bucuresti

Re: Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Post by iulianP »

am fost si eu in situatia ta si am preferat bock-ul si sa spun dc....se poate incarca cu 2 cartuse ,cealalta are 2+1 deci nu e mare diferenta.....bock-ul se curata muuult mai usor dct cealalta ,este mai simplu la mecanisme si se poate demonta complet f usor ,camera cartusului este identica,se pot monta aceleasi sisteme de ochire,de tras trag la fel de bine sau de prost amandoua :D , ideea pe care am mers a fost sa aleg modelul pe care il pot curata ,demonta si intretine mai usor.
AK47
emy2222
Posts: 17
Joined: Fri Sep 04, 2009 4:26 pm

Re: Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Post by emy2222 »

salutare, eu mi-am luat Stoeger 12/76, 5 sokuri, inertiala si cine zice ca la semi trebuie sa ai 2+1? las-i pe ei cu 2 boabe...la capitolul curatat depinde de fiecare cat timp acorda curatarii...oricum ce ti-ai lua sa-ti placa tie...nu te lua dupa unul dupa altul..
ionel
Posts: 11
Joined: Sun Jul 25, 2010 10:48 pm

Re: Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Post by ionel »

oke..multumesc frumos
violiv
Posts: 484
Joined: Thu Jul 13, 2006 10:09 am
Location: Constanta

Re: Comparatie intre Baikal mp 153 si Baikal Bock mp 27 12/76

Post by violiv »

iulianP wrote:.bock-ul se curata muuult mai usor dct cealalta ,este mai simplu la mecanisme si se poate demonta complet f usor
Eroare! O basculanta se demonteaza COMPLET mult mai greu ca o semi, in general numa intr-un mic atelier dotat cu ceva sculisoare....o basculanta cu doua tevi are mai multe piese ca o semi :mrgreen: Sa ai nevoie sa cureti ce-i prin bascula e aproape sigur drum la armurier. O semi o demontezi acasuca cu manutele si cu un cui pana la ultima particica si tot singurel o pui la loc.
Post Reply