PE CE BALTA AI FOST LA PESCUIT ?????

Intrebari cu caracter general despre pescuit.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
mirce@

PE CE BALTA AI FOST LA PESCUIT ?????

Post by mirce@ »

:?: ESTE O INTREBARE ADRESATA DE FIECARE DATA CAND SE INTALNESC DOI PESCARI.
Puteti sa va exprimati opiniile in legatura cu balta pe care ati fost ... peste prins ... cati ati platit balta ... impresii...

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: VA ASTEPT cu concluzii
BUCURESTI CRANGASI ... mirce@
arrow
Site Admin

Post by arrow »

Nu prea merg la peste, dar ultima oara am fost la Corbeanca, 500.000/zi, se retin 6 kg, restul se plateste, are peste (crap, ciortan, caras), am prins, mi-a placut.
Marius Cocarla
mirce@

Post by mirce@ »

NICI EU NU PREA MERG ... anul asta chiar nu am fost ... dar cand voi merge am sa scriu si eu impresiile aici 8)
BUCURESTI CRANGASI ... mirce@
cristiss

Post by cristiss »

Am fost la Mariuta si chiar daca habar n-am de pescuitul la lanseta am prins in 3 insi vreo 20 de buc. de caras la 500g ten si ciortan tot cam la aceleasi dimensiuni. Momeala pufulete. Nu va duceti duminica sau sambata dupa ora 3 ca nu mai vezi un ochi de peste. ii dau drumul la apa pt. duminica si la revedere peste.
Dl. Gigi

Post by Dl. Gigi »

Sunt un pescar hoinar caruia ii place f. mult pescuitul la rapitor.Ador locurile salbatice si pline de verdeata( sa nu fie pe fundul apei).Am cutreierat baltile din zona Prutului unde am prins Stiuca si Biban la vobler in special,oscilante si rotative (mai putin).Deasemenea am fost si la raul Siret in zona Pascaniului amonte pana la Liteni si aval pana la Roman. :)
Fiti pescari cu adevarat si lasati povestile pescaresti!!!!!
cristiss

Post by cristiss »

"mai bine mergi pe dunare direct decat sa mai mergi pe toate baltile concesionate din jurul bucurestiului" mi-a spus un pescar batran si tind sa cred ca are dreptate. A zis ca pana la calarasi faci o ora jumate si stai acolo 2 zile. Oricum dupa toate calculele iesi mai bine decat sa dai 500.000 pe o balta bunicica si nu se stie daca prinzi ceva. Asa aici e 100.000 si benzina. Si daca nici in dunare nu e peste atunci nicaieri nu mai e peste. Acolo nu are cum sa umble la apa. La concluzia asta am ajuns eu cel putin in urma sfatului primit.
uscatu090

Post by uscatu090 »

si mie imi place pescuitul la stiuca
este o balta destul de mica in zona ocna-muresului
am pescuit cu rotative ca e mica apa si e plin de mojar si dai numa in ochiuri de apa de 1 metru si intra stiucana
misto
Numa tu sa te bagi in seama?
Catta

Dridu

Post by Catta »

Am fost la Dridu. Nu merge decat biban mic-mic.
Catalin Popa
Petrescu

Re: PE CE BALTA AI FOST LA PESCUIT ?????

Post by Petrescu »

sunt un pescar de rapitor care pleaca aproape zilnic la peste,dar cand vad atatea plase si taxe si multa nesimtire ma apuca groaza,la Gurbanesti pt.cativa bibani iti ia 500.000 lei unde sa mai mergem fratilor ,poate numai in delta
air

santaul mic

Post by air »

Eu sunt un pescar cam incepator dar am gasit un lac misto in Santaul Mic (15 km de Oradea).
Taxe : 10 RON / pescar , 1 RON / nepescar
Peste : Somn african, Crap, Stiuca, Caras -
Pestele se plateste./kg
Nu e obligat sa cumparam ce am prins
Fir intins :)
Rainman

Post by Rainman »

Salut,
Vineri am pescuit pe Solacolu - Calarasi. Balta noua, curata, administratori buni.
Taxa: 50 RON / 12h C&R sau 100 RON /12h cu retinerea a maxim 5 kg crap si 5 kg caras.
Exemplarele sub 1kg si peste 4kg se elibereaza.
In aprox. 9h am prins impreuna cu un coleg 10 crapi intre 3 si 7 kg. Unele capturi le vedeti mai jos:

1.JPG
1.JPG (161.77 KiB) Viewed 12682 times
2.JPG
2.JPG (224.63 KiB) Viewed 12683 times
3.JPG
3.JPG (158.05 KiB) Viewed 12681 times
Last edited by Rainman on Thu Apr 29, 2010 2:49 pm, edited 1 time in total.
Rohm RG88 10x22T

www.romsdc.ro
radu.b

Post by radu.b »

Buna ziua.
Pentru cine sta in Bucuresti sau in apropiere, balta de la Tanganu 2, dupa Cernica, taxele sunt similare si este balta deschisa anul trecut. Are crap, caras, ciortan. Este destul de frumoasa balta, cu stuf si plauri, din pacate cine o are in grija abea acum a plantat niste copaci de jur imprejur, pentru umbra.
Fir intins :D
nedumeritu

Post by nedumeritu »

Ia incercati si vedeti ce puteti pescui pe unde pescuiau astia doi:
adica pe YOUTUBE.
O veche perla a genului...
Cu stima.
Dan Zaharia
"Se pare că nimic nu supără mai tare decât opiniile altora."
Somebody Else
radu.b

Post by radu.b »

Rainman wrote:Salut,
Vineri am pescuit pe Solacolu - Calarasi. Balta noua, curata, administratori buni.
Taxa: 50 RON / 12h C&R sau 100 RON /12h cu retinerea a maxim 5 kg crap si 5 kg caras.
Exemplarele sub 1kg si peste 4kg se elibereaza.
In aprox. 9h am prins impreuna cu un coleg 10 crapi intre 3 si 7 kg. Unele capturi le vedeti mai jos:

1.JPG
2.JPG
3.JPG
Buna ziua.
Daca mai aveti capturi incercati sa le postati pe Facebook-ul Arrow International Romania.
Este mai usor. Si aveti si mai multe albume la dispozitie.
Cu respect.
geony

Post by geony »

Mă interesează dacă a fost cineva la Moara Domneasca(nu Ganeasa 1 sau 2) unde este o bariera la 3 Km de la strada principala.
Am inteles ca nu-i balta privata ci a statului.
Daca stie cineva ca sa nu bat drumul degeaba(m-a invitat un prieten care asigura accesul eu platesc drumul, momeala, asigur sculele;
prada o împartim apoi frateste.
Post Reply