De ce se vand Produsele de la Arrow la un singur magazin in

Intrebari cu caracter general despre pescuit.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
gherman sandor

De ce se vand Produsele de la Arrow la un singur magazin in

Post by gherman sandor »

Sub pretextul unui contract incheiat cu firma respectiva,Arrow nu livreaza produse la nici un alt magazin,din tot Judetul Mures.
Cum vi se pare acest lucru?
gherman sandor

Re: De ce un singur magazin in Mures

Post by gherman sandor »

gherman sandor wrote:Sub pretextul unui contract incheiat cu firma respectiva,Arrow nu livreaza produse la nici un alt magazin,din tot Judetul Mures.
radu.b

Post by radu.b »

gherman sandor wrote:
gherman sandor wrote:Sub pretextul unui contract incheiat cu firma respectiva,Arrow nu livreaza produse la nici un alt magazin,din tot Judetul Mures.
Buna ziua.
Este simplu. Sunt intelegeri comerciale, incheiate de foarte multa vreme si respectate de ambele parti in tot acest rastimp. Acest lucru se practica peste tot, noi la randul nostru avem astfel de intelegeri cu o serie dintre furnizorii externi.
Cu respect.
gherman sandor

Post by gherman sandor »

radu.b wrote:
gherman sandor wrote:
Buna ziua.
Este simplu. Sunt intelegeri comerciale, incheiate de foarte multa vreme si respectate de ambele parti in tot acest rastimp. Acest lucru se practica peste tot, noi la randul nostru avem astfel de intelegeri cu o serie dintre furnizorii externi.
Cu respect.

Cu cat crededeti ca este mai simplu cu atat este mai complicat.
In primul rand privati pescarii din mures de multe produse,fiind o situatie de monopol absolut.(nu toata lumea cumpara de pe online fara sa incerce prod respectiv)
In al doilea rand magazinul respectiv nu este aprovizionat,conform cerintelor,pescarilor,sa nu mai vorbim de aroganta, si lipsa de respect.
In al treilea rand aceste intelegeri com(dealtfel fara suport legal,si moral) creaza o nisa mare pe piata care din fericire incepe sa fie acoperita din afara,producand efecte financiare negative serioase,pentru firma dv.
Va asigur ca sunteti singura firma din tara care isi mai permite sa nu ia in considerare doleantele pescarilor,prin aceste intelegeri comerciale.
Va rog sa mai explicati de ce nu serviti un magazin online creat in mures??????????
radu.b

Re: De ce se vand Produsele de la Arrow la un singur magazin in

Post by radu.b »

Buna ziua.
Va inteleg nedumerirea, dar din pacate ce v-am spus mai devreme este cat se poate de adevarat. Nu suntem singura firma din tara care facem acest lucru, va asigur ca si concurenta noastra are intelegeri asemanatoare. Este perfect legal si perfect moral. Exemple se pot da si din alte domenii. Sunt exclusivitati care se acorda de la nivel de produs pana la intregul portofoliu de produse. Nu cunosc modul in care clientul nostru isi intretine relatiile cu clientii, iar daca ce spuneti este adevarat, cu siguranta nu este un lucru care-l aprob.
Daca va referiti la comenzi catre un magazin in on-line, puteti face la unul care nu este neaparat de la dumneavoastra din oras si va recomand unul din cele afisate in lista de link-uri de pe pagina noastra de home si care va poate onora comanda fara probleme.
Cu respect.
gherman sandor

Post by gherman sandor »

imi pare foarte rau ca nu ati inteles nimic,si lucrand in domeniu va asigur ca sunteti singura firma din tara in acest dom,care practica asemenea intelegeri.
tevez

Post by tevez »

gherman sandor wrote:imi pare foarte rau ca nu ati inteles nimic,si lucrand in domeniu va asigur ca sunteti singura firma din tara in acest dom,care practica asemenea intelegeri.
Exclusivitate, clienţi preferaţi, "unic importator" sau "unic distribuitor" sunt noţiuni intrate în vorbirea de zi cu zi,
chiar şi pentru cei care nu lucrează în domeniu. Ca şi client uneori este neplăcut, dar sunt şi părţi bune, sunt
standarde impuse, gen: vrei să ai pe benzinăria ta floricica mogulului X, trebuie să îndeplineşti y condiţii, şamd.
La capitolul arme sigur nu Arrow e singura firmă ce practică astfel de înţelegeri care dealtfel sunt în toate
domeniile...
boga lucian

Re: De ce se vand Produsele de la Arrow la un singur magazin

Post by boga lucian »

Am lucrat foarte mult in domeniul comercial si pt sa va marturisesc ca nu exista vreo clauza scrisa( de distribuitor unic = monopol) ci doar una verbala ......le-o impuneam si eu anumitor distibuitori care incercau sa intre pe piata cu diferite produse , cred ca la fel s-a intamplat si cu cei de la Arrow cand au intrat pe piata din Mures si cand ceilalti i-au refuzat cei da la sc Co Marra srl le-au impus lucrul acesta....la fel as fi facut si eu.
Acum intervine partea profesionala adica pregatirea tehnica si partea comerciala adica spiritul comerciantului , se pare ca cei de Marra nu au nici una nici alta :
Dorind sa-mi achizitionez o lanseta Cormoran ulx si stiind ca partener Cormoran este Marra am decis ( pot sa va spun ca suntem o echipa de vreo 9 pescari activi-prieteni si care n-am fost nici unul din noi vreodata sau de putine ori in acest magazin) sa intru in magazin sa cer niste informatii.
Aveau vreo... ce sa zic , poate gresesc....5-6 lansete (spining) Cormoran (ditamai partener )ce sa mai zic de ulx ,nici vorba.
Cand l-am intrebat pe vanzator de pret la lanseta , mi-a raspuns direct fara sa consulte lista de pret " undeva la 150 de lei" la care eu zic atunci bine vreau 3 buc...si-a dat seama ca a gresit s-a dus si s-a utat si mi-a zis ceva de genul 365 lei...adica dupa ce pici de fraier mai si claxonezi...pe toate site-urile din Romania acest produs se vinde undeva la 343 lei (2.10) + transport gratis .
A urmat stanga in prejur , as fi vrut sa le cer sa-mi faca o poza ca altul eu pe acolo nu mai calc + publicitatea mea negativa , fara alte intrebari ....as fi vrut sa-l mai intreb date tehnice stiu eu sa ma convinga ...pas.
Morala mea este ca dupa ce ca nici nu au marfa pe stoc practica niste preturi de monopol datorita sprijinului pe care i-l acorda cei de la Arrow....cred ca singurul motiv il reprezinta echipamentul de vanatoare comercializat de catre acestia si ca-i cam "doare in cot" de celelalte produse.
radu.b

Re: De ce se vand Produsele de la Arrow la un singur magazin

Post by radu.b »

boga lucian wrote:Am lucrat foarte mult in domeniul comercial si pt sa va marturisesc ca nu exista vreo clauza scrisa( de distribuitor unic = monopol) ci doar una verbala ......le-o impuneam si eu anumitor distibuitori care incercau sa intre pe piata cu diferite produse , cred ca la fel s-a intamplat si cu cei de la Arrow cand au intrat pe piata din Mures si cand ceilalti i-au refuzat cei da la sc Co Marra srl le-au impus lucrul acesta....la fel as fi facut si eu.
Acum intervine partea profesionala adica pregatirea tehnica si partea comerciala adica spiritul comerciantului , se pare ca cei de Marra nu au nici una nici alta :
Dorind sa-mi achizitionez o lanseta Cormoran ulx si stiind ca partener Cormoran este Marra am decis ( pot sa va spun ca suntem o echipa de vreo 9 pescari activi-prieteni si care n-am fost nici unul din noi vreodata sau de putine ori in acest magazin) sa intru in magazin sa cer niste informatii.
Aveau vreo... ce sa zic , poate gresesc....5-6 lansete (spining) Cormoran (ditamai partener )ce sa mai zic de ulx ,nici vorba.
Cand l-am intrebat pe vanzator de pret la lanseta , mi-a raspuns direct fara sa consulte lista de pret " undeva la 150 de lei" la care eu zic atunci bine vreau 3 buc...si-a dat seama ca a gresit s-a dus si s-a utat si mi-a zis ceva de genul 365 lei...adica dupa ce pici de fraier mai si claxonezi...pe toate site-urile din Romania acest produs se vinde undeva la 343 lei (2.10) + transport gratis .
A urmat stanga in prejur , as fi vrut sa le cer sa-mi faca o poza ca altul eu pe acolo nu mai calc + publicitatea mea negativa , fara alte intrebari ....as fi vrut sa-l mai intreb date tehnice stiu eu sa ma convinga ...pas.
Morala mea este ca dupa ce ca nici nu au marfa pe stoc practica niste preturi de monopol datorita sprijinului pe care i-l acorda cei de la Arrow....cred ca singurul motiv il reprezinta echipamentul de vanatoare comercializat de catre acestia si ca-i cam "doare in cot" de celelalte produse.
Buna ziua.
Imi pare rau de incident. Din pacate magazinul de la dumneavoastra din oras nu este al nostru pentru a lua masuri mai radicale. Dar semnalul transmis de dumneavoastra il voi trimite mai departe in speranta indreptarii lucrurilor.
Va multumesc de mesaj.
Cu respect.
Post Reply