pistol aer comprimat sau cu gloante de cauciuc

Intrebari cu caracter general despre pescuit.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
edmondlex

pistol aer comprimat sau cu gloante de cauciuc

Post by edmondlex »

:twisted: vreau sa-mi cumpar un pistol si nu stiu de care. Am cautat unul cu gloante dar pana acum nu am gasit nici unul pe net. Am gasit cateva dar trebuie autorizatie si eu as vrea unul la negru. Stiu ca as putea sa cumpar si unul cu aer comprimat si pe urma sa-l modific, schimbandu-i teava dar cine ar putea sa faca asa ceva si unde? sau macar sa-mi spuneti cum s-ar putea face. Dintre pitolul cu aer comprimat si cel cu gloante de cauciuc care credeti ca sunt mai periculoase pentu om.
Multumesc.
radu.b

Re: pistol aer comprimat sau cu gloante de cauciuc

Post by radu.b »

edmondlex wrote::twisted: vreau sa-mi cumpar un pistol si nu stiu de care. Am cautat unul cu gloante dar pana acum nu am gasit nici unul pe net. Am gasit cateva dar trebuie autorizatie si eu as vrea unul la negru. Stiu ca as putea sa cumpar si unul cu aer comprimat si pe urma sa-l modific, schimbandu-i teava dar cine ar putea sa faca asa ceva si unde? sau macar sa-mi spuneti cum s-ar putea face. Dintre pitolul cu aer comprimat si cel cu gloante de cauciuc care credeti ca sunt mai periculoase pentu om.
Multumesc.
Buna ziua.
In primul rand va rog, atat pe dumneavoastra cat si pe user-ul emy sa folositi vocabular adecvat. Am mai spus si altor participanti la forum ca pentru noi, fiecare dintre dumneavoastra sunteti foarte importanti(fara cuvinte mari).
Acum sa revenim la intrebare.
Pistol cu glont nu o sa aveti acces la el daca nu indepliniti conditiile impuse de legea 295/2004.
Pentru arme neletale, trebuie sa urmati pasii indicati tot in aceasta lege.
Daca doriti sa ocoliti legea si sa detineti un pistol fara autorizatie sau certificat de detinator, nu pot decat sa va sfatuiesc sa cititi cu mare atentie inca o data legea 295 si sa vedeti unde va incadrati si ce pedepse penale va asteapta. Pentru detaliile acestei legi intrati pe http://www.jandarmeriaromana.ro/resurse ... 5_2004.pdf si gasiti informatiile.
O zi buna si tinem legatura.
Cu respect.
Radu
emy

Post by emy »

:!:
CE DRAGUT ... :D
acum ar trebui sterse si postarile de mai jos cu atragerea atentiei userilor sa foloseasca un "vocabular adecvat"
v-am rugat sa stergeti tot de aici intr-un pm
ati sters numai postarea mea. iar limbajul folosit nu cred ca era neadecvat.
cu respect domunle radu.b !
Last edited by emy on Tue Dec 04, 2007 2:17 pm, edited 1 time in total.
cyrus12

Post by cyrus12 »

Mai edmont tata daca mai ai idei dastea crete dute tata si mai intai citeste prevederile legale si porma apucate sa scri pe forum.Ca din cauza unora ca tine avem legile pe care le avem .Unora ca tine nu le-as permite sa poarte nici macar pistoale de jucarie .Mai intai maturizativa si porma vin cu cereri dastea aberante .ROG ADMINI sa inchida acest topic Pentru ca genul asta de discutii si gandire arunca o umbra negativa asupra acelor cu capu pe umeri si care au pasiune pentru armele cu aer comprimat . :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ultimul care pleaca din Romania stinge lumina
http://www.clubairguns.ro/
http://www.clubairguns.ro/forum/
Image
haiosu

Post by haiosu »

dintre cele 2 pistoale cel mai periculos este cel cu aer comprimat!!
justificari:
1. cu pistolul cu aer comprimat poate sa traga fara probleme la distante f. f. mari, unii poate isi mai aduc aminte de "lectiile" despre arme in armata unde ni se spunea ca bataia maxima(acolo unde glontul cadea pe pamant avand energie zero) era egala cu distanta maxima a efectului omorator... adica dupa ce te-a omorat nu mai are putere sa treaca mai departe :twisted:
... asa este si la aceste pistoale cu aer comprimat. poti trage linistit pana la 1.500-2.000 de metri doar (subliniez doar) daca le faci si ceva modificari... ceea ce ne duce la urmatorul punct:
2.pistolul cu aer comprimat poate fi imbunatatit... poate trage inclusiv cu gloante calibru 14,5 (ca cele de pe TAB), CU FOARTE MICI MODIFICARI: ii pui o culata de mitraliera, un inchizator de mitraliera, ii schimbi teava cu una de mitraliera(ca sa se potriveasca calibrul) si poti sa ii pui si un fel de afet micut sub forma de tab... si ia uite cum ai tu de fapt un tab cu mitraliera de 14,5... asta crede lumea :oops: :twisted: :oops: cand tu de fapt ai un pistol cu aer comprimat. daca nu vrei sa tragi cu gloante, poti sa ramai la aer comprimat si pellet-uri, caz in care nu vei mai baga aer simplu ci un mix de gaze: aer+CO2+ NOS sau va trebui sa comprimi gazul ff bine si dupa cum se stie comrimarea maxima este forma lichida. comprima hidrogenul cu un alt gaz la fel de exploziv si vei avea un super amestec exploziv: eu iti propun oxigenul. baga de 2 ori mai mult hidrogen decat oxigen sa vezi ce frumos bubuie! tu nu te lua dupa nestiutori care vad doar ca e apa (H2O) e un super amestec exploziv si e si foarte ieftin: doar deschizi robinetul la bateria de la bucatarie si il ai, aproape gratis.
3. pistoalele cu aer comprimat modificate sa traga cu glont exista si sunt chiar de vanzare. vezi ca exista o firma in bucuresti care produce asa ceva. au sediul pe strada eforie, e o cladire mare nu ai cum sa o ratezi. vezi ca in cladire sunt mai multe firme, tu la poarta spui ca vrei la A-est (aer comprimat estic). ajuns sus la dansii vezi care este agentul de vanzari care se ocupa de zona ta. de regula ei lucreaza pe sectoare (1,2,3,4,5 si 6). le spui exact ce pistol modificat vrei si ei te vor duce imediat la depozitul unde au. am inteles ca cele mai bune depozite ar fi:Jilava, Rahova si Poarta Alba. chiar daca iti vor propune sa mergi la alte depozite, tu insista si spune-le ca vrei neaparat numai la astea. vezi ca pana in 24.12.2007 este oferta promotionala: daca cumperi minim o arma modificata de la ei iti dau nu 1 ci 2 (DOUA!!!!!) bratari minunate, ca sa le poti pune pe ambele maini. am auzit ca sunt SUPERBE!! mergi repede sa nu pierzi oferta!!

DACA TI S-A PARUT CA MI-AM BATUT JOC SA STII CA AI DREPTATE!! TE-AM TRATAT ASA CUM AI FACUT-O SI TU!!

intrebarea ta este o provocare, o bataie de joc la adresa noastra si lista epitetelor ar putea fi lunga daca m-as injosi sa te calific!

ROG ADMINII sa NU stearga acest topic! este un bun exemplu pt a se vedea ca la o asemenea provocare vor mai raspunde inca multi forumisti cu capul pe umeri, care vor lua atitudine in fata unei asemenea provocari lansate cu nonsalanta.
iar daca NU este o provocare, chiar iti doresc sa ai parte de unul dintre "depozitele" mentionate mai sus, precumsi de perechea de bratari. specimene ca tine trbuiesc ferite de ochii nostri (noi cei pasionati cu adevarat de aceste nobile sporturi, cu arme:biatlon,vanatoare, tir sub toate formele...) si gasit un loc cat mai racoros si pe o perioada cat mai indelungata!!
PARABELUM

Re: pistol aer comprimat sau cu gloante de cauciuc

Post by PARABELUM »

edmondlex wrote::twisted: vreau sa-mi cumpar un pistol si nu stiu de care. Am cautat unul cu gloante dar pana acum nu am gasit nici unul pe net. Am gasit cateva dar trebuie autorizatie si eu as vrea unul la negru. Stiu ca as putea sa cumpar si unul cu aer comprimat si pe urma sa-l modific, schimbandu-i teava dar cine ar putea sa faca asa ceva si unde? sau macar sa-mi spuneti cum s-ar putea face. Dintre pitolul cu aer comprimat si cel cu gloante de cauciuc care credeti ca sunt mai periculoase pentu om.
Multumesc.
Te chinui degeaba cu modificatul armei !
E adevarat ca fasolea consumata in exces potenteaza efectul omorator al armei AC dar o sa ai probleme cu cei de la mediu.
Mult mai buna este o grenada modificata astfel ca dupa ce-i tragi cuiul sa nu mai fie nevoie sa numeri pana la 3 !
Daca e greu de gasit (cine stie poate alimentara din colt e in inventar) poti incerca o sticla de benzina si o bricheta (am citit pe undeva ca benzina combate cu succes matreata) - ai grija in prealabil sa te afli undeva in camp deschis (sunt multe persoane care nu suporta mirosul de sorici).
radu.b

Post by radu.b »

haiosu wrote:dintre cele 2 pistoale cel mai periculos este cel cu aer comprimat!!
justificari:
1. cu pistolul cu aer comprimat poate sa traga fara probleme la distante f. f. mari, unii poate isi mai aduc aminte de "lectiile" despre arme in armata unde ni se spunea ca bataia maxima(acolo unde glontul cadea pe pamant avand energie zero) era egala cu distanta maxima a efectului omorator... adica dupa ce te-a omorat nu mai are putere sa treaca mai departe :twisted:
... asa este si la aceste pistoale cu aer comprimat. poti trage linistit pana la 1.500-2.000 de metri doar (subliniez doar) daca le faci si ceva modificari... ceea ce ne duce la urmatorul punct:
2.pistolul cu aer comprimat poate fi imbunatatit... poate trage inclusiv cu gloante calibru 14,5 (ca cele de pe TAB), CU FOARTE MICI MODIFICARI: ii pui o culata de mitraliera, un inchizator de mitraliera, ii schimbi teava cu una de mitraliera(ca sa se potriveasca calibrul) si poti sa ii pui si un fel de afet micut sub forma de tab... si ia uite cum ai tu de fapt un tab cu mitraliera de 14,5... asta crede lumea :oops: :twisted: :oops: cand tu de fapt ai un pistol cu aer comprimat. daca nu vrei sa tragi cu gloante, poti sa ramai la aer comprimat si pellet-uri, caz in care nu vei mai baga aer simplu ci un mix de gaze: aer+CO2+ NOS sau va trebui sa comprimi gazul ff bine si dupa cum se stie comrimarea maxima este forma lichida. comprima hidrogenul cu un alt gaz la fel de exploziv si vei avea un super amestec exploziv: eu iti propun oxigenul. baga de 2 ori mai mult hidrogen decat oxigen sa vezi ce frumos bubuie! tu nu te lua dupa nestiutori care vad doar ca e apa (H2O) e un super amestec exploziv si e si foarte ieftin: doar deschizi robinetul la bateria de la bucatarie si il ai, aproape gratis.
3. pistoalele cu aer comprimat modificate sa traga cu glont exista si sunt chiar de vanzare. vezi ca exista o firma in bucuresti care produce asa ceva. au sediul pe strada eforie, e o cladire mare nu ai cum sa o ratezi. vezi ca in cladire sunt mai multe firme, tu la poarta spui ca vrei la A-est (aer comprimat estic). ajuns sus la dansii vezi care este agentul de vanzari care se ocupa de zona ta. de regula ei lucreaza pe sectoare (1,2,3,4,5 si 6). le spui exact ce pistol modificat vrei si ei te vor duce imediat la depozitul unde au. am inteles ca cele mai bune depozite ar fi:Jilava, Rahova si Poarta Alba. chiar daca iti vor propune sa mergi la alte depozite, tu insista si spune-le ca vrei neaparat numai la astea. vezi ca pana in 24.12.2007 este oferta promotionala: daca cumperi minim o arma modificata de la ei iti dau nu 1 ci 2 (DOUA!!!!!) bratari minunate, ca sa le poti pune pe ambele maini. am auzit ca sunt SUPERBE!! mergi repede sa nu pierzi oferta!!

DACA TI S-A PARUT CA MI-AM BATUT JOC SA STII CA AI DREPTATE!! TE-AM TRATAT ASA CUM AI FACUT-O SI TU!!

intrebarea ta este o provocare, o bataie de joc la adresa noastra si lista epitetelor ar putea fi lunga daca m-as injosi sa te calific!

ROG ADMINII sa NU stearga acest topic! este un bun exemplu pt a se vedea ca la o asemenea provocare vor mai raspunde inca multi forumisti cu capul pe umeri, care vor lua atitudine in fata unei asemenea provocari lansate cu nonsalanta.
iar daca NU este o provocare, chiar iti doresc sa ai parte de unul dintre "depozitele" mentionate mai sus, precumsi de perechea de bratari. specimene ca tine trbuiesc ferite de ochii nostri (noi cei pasionati cu adevarat de aceste nobile sporturi, cu arme:biatlon,vanatoare, tir sub toate formele...) si gasit un loc cat mai racoros si pe o perioada cat mai indelungata!!
Buna ziua.
Ok nu sterg acest topic, dar va rog nu mai raspundeti tendentios :wink: .
Pur si simplu a pus omul o intrebare (probabil ca nu a citit celelalte topicuri despre legea 295 , pistoale s.a.). Cred ca este suficient si a inteles.
Singura recomandare pentru dansul, ca sa scutim timp este sa citeasca pe sarite legea 295 la adresa indicata si se lamureste singur.
O zi buna si tinem legatura.
Cu respect.
Radu
haiosu

Post by haiosu »

domnule Radu, din nou dati dovada de reale abilitati de diplomat, precum si de multa indulgenta. Respect pt dvs.
Poate ca om fi noi paranoici dar daca ne uitam la nick-ul celui ce a pus intrebarea, ne face sa punem si noi o intrebare...: edmond-lex... lex... poate bratul lung al legii?!? sau poate avocat?!?
sarbatori fericite dumneavoastra,prietenilor,colegilor si rudelor. sa ne auzim cat mai des si de fiecare data sa fim veseli si sanatosi!
radu.b

Post by radu.b »

haiosu wrote:domnule Radu, din nou dati dovada de reale abilitati de diplomat, precum si de multa indulgenta. Respect pt dvs.
Poate ca om fi noi paranoici dar daca ne uitam la nick-ul celui ce a pus intrebarea, ne face sa punem si noi o intrebare...: edmond-lex... lex... poate bratul lung al legii?!? sau poate avocat?!?
sarbatori fericite dumneavoastra,prietenilor,colegilor si rudelor. sa ne auzim cat mai des si de fiecare data sa fim veseli si sanatosi!
Sarbatori fericite si dumneavoastra si sa ne auzim sanatosi si peste 100 de ani.
Nu trebuie sa fim atat de radicali cu cei din jurul nostru pentru ca astfel reusim sa-i indrumam catre drumul bun. Se prea poate omul sa nu fi stiut (sunt eu mai naiv :) !).In orice situatie trebuie sa vedem paharul plin si partile bune ale fiecaruia din noi (nu sunt sectant :lol: ) .
O zi buna si tinem legatura( la o sarma si un pahar de vin... :wink: ).
Cu respect.
Radu
Post Reply