Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
tapper
Posts: 19
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:08 pm

Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tapper »

Buna tuturor, nu stiti unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo, ex. Hunter IGT, CFR Whisper, Hunter DX?
Va multumesc.
Safe&Sound
Posts: 404
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:16 am
Location: Bucuresti

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by Safe&Sound »

GAMO e marca spaniola dar daca nu ma insel pustile le fabrica in mai multe parti ale lumii.
tapper
Posts: 19
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:08 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tapper »

Mersi, ma gandesc ca in special in China, pacat.
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tevez »

Cei de la BSA s-au întors în patria-mamă, Anglia: http://nigelallen.blogspot.ro/2012/02/b ... on-in.html
Nu ştiu exact care e colaborarea între Gamo şi BSA, în America au cam aceeaşi distribuitori, chiar şi Arrow a importat
într-o perioadă ambele mărci, cert e că BSA şi-au readus producţia acasă, poate şi Gamo face arme doar în Spania, dar
ca toată lumea or fi folosind piese şi materiale din China că e mai ieftin. La noi armele Gamo au o imagine cam rea,
posibil datorită "monopolului" pe care-l aveau până de curând, erau ca Dacia pe vremea comuniştilor, dar nu-s arme
rele. Oricum, ţara unde se produc nu mai e esenţială, după părerea mea, uite cum turcii de la Hatsan fac a.c-uri
apreciate şi în general turcii, chinezii, priviţi ca fabricanţi de produse ieftine şi proaste, fac şi chestii de calitate,
la alţi bani, desigur. Adevărul e că dacă mi-aş lua un Gamo (Shadow IGT sau CO2 extreme - modelele preferate),
mi-ar plăcea să scrie "Made in Spania" pe ea, aşa ca fapt divers. :D
paul
Posts: 120
Joined: Fri Jun 15, 2012 6:36 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by paul »

Gamo a cumparat BSA in urma cu ceva ani. Armele gamo nu sunt mai prejos dct alte marci. Au o cotatie foarte buna si sunt apreciate printre detinatori.
tapper
Posts: 19
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:08 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tapper »

Armele Gamo chiar sunt produse cu un raport calitate/pret destul de buna, din pacate la mine in oras nu este magazin arow ca sa pot verifica unde se fabrica sau sa il testez, numai pot sa le comand prin armurier de la arow si sincer nu as fi incantat deloc daca e fabricat in china.
cosmin_t
Posts: 57
Joined: Sun May 13, 2012 1:07 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by cosmin_t »

Sunt interesat in comparatie cu cele Hatsan (Turcia) care este parerea voastra ?
Fort 14R & Gamo Maxima RX 5.5
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tevez »

cosmin_t wrote:Sunt interesat in comparatie cu cele Hatsan (Turcia) care este parerea voastra ?
Sincer, cred că e cam egalitate. Sigur, cu avantaje şi dezvantaje, cu fani ai unei mărci sau a alteia, ca la maşini,
ca în toate domeniile. Dacă e să iei o armă de la unul dintre cei doi fabricanţi cel mai bine e să alegi modelele care
se potrivesc necesităţilor şi bugetului, să cauţi informaţii despre fiecare, eventual să tragi cu ele şi apoi să te
hotărăşti ce ţi se potriveşte mai bine. Forumul Clubairguns e o sursă bună de informaţii.
tapper
Posts: 19
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:08 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tapper »

Astazi mi-am luat un Gamo Hunter Igt.
Este fabricat in Spania.
:)
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tevez »

S-o stăpâneşti sănătos şi spor la tras! :D
tapper
Posts: 19
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:08 pm

Re: Unde se fabrica carabinele cu aer comprimat Gamo?

Post by tapper »

Mersi
Post Reply