Act donatie

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Act donatie

Post by tevez »

Sfatul meu: următoarea armă să fie letală. Colecţie, vânătoare, chiar tir sportiv, mai ales că eşti concitadin cu Violiv şi v-aţi cunoscut
pe forum aici. În materie de pistoale cu bile de cauciuc ştiu destul de multe, concluzia mea e că-s costisitoare şi că majoritatea celor
pe care-i cunosc au ajuns la un moment dat să le vândă ca să treacă la etapa următoare sau să completeze "colecţia" cu arme letale.
Dacă poţi sări peste etapa asta cu biluţele de gumă, nu e rău deloc, îs costisitoare şi dai de multe probleme tehnice, legate de preţ
la muniţie, etc. Şi-mi mai permit un sfat, fă cursul de arme necesar pentru arme letale (colecţie, vânătoare, arme de serviciu la ag.
de pază - e acelaşi curs, costă 300-500 de lei), e posibil să se ceară şi pentru arme neletale la un moment dat, au fost propuneri de
multe ori. După ce-l iei, mai ieşi la un poligon, te mai documentezi, etc. e posibil să ţi se pună pata pe vreo armă, colecţie, poate
cazi în "patima" vânătorii...ideea e că vei uita de pistolul cu bile de cauciuc. :)
alexstacescu
Posts: 9
Joined: Wed May 13, 2015 9:11 pm

Re: Act donatie

Post by alexstacescu »

Din ce am studiat in lege nu am dreptul sa detin arme letale deoarece nu practic una din profesiile stabilite de lege (ma insel eu?) Poate pentru tir sportiv as reusi. Referitor la vanatoare va spun sincer ca eu nu am taria necesara sa omor un animal. Respect legea naturii dar las pe altii sa faca "treaba murdara". Poate doar la nivel declarativ as putea sa aplic pentru asemenea permis.
Cu privire la colectie, din cate am citit aceste arme sunt modificate in asa fel incat sa nu poate fi folosite, deci nu ma avantajeaza.
Va rog, daca puteti, sa ma lamuriti in legatura cu posbilitatea detinerii unei arme letale deoarece dupa cum bine m-ati sfatuit as prefera sa sar peste bilutele de cauciuc.
Stima!
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Act donatie

Post by tevez »

Arme letale: arme de apărare şi pază (astea-s doar pentru anumite categorii profesionale: poliţişti, procurori, militari, etc.)
arme de vânătoare (cu ţeavă lisă sau ghintuită) - numai arme lungi (nu pistoale) - pentru asta tre' să fii vânător, da' nu te
obligă nimeni să omori vreun animal. :)
arme de colecţie, astea pot fi deţinute dar pentru a trage cu ele e nevoie de autorizaţie de ieşire în poligon, care poligon
tre' să fie autorizat. Pentru astea recomand asociaţia ANCA http://www.anca.com.ro
Mai este şi catogoria armelor de tir sportiv, n-am timp să dezvolt aici, dar nu e simplu şi durează. Pentru toate e nevoie
de cursul despre care ziceam în postarea anterioară, curs care nu e scump şi e şi interesant (cel puţin pentru mine aşa a
fost) plus că se şi trage destul de mult, inclusv la examen.
Dacă pentru vânătoare cheltuielile-s cam mari şi la cei care nu vânează mai e şi inutilitatea permisului de vânătoare, care
e luat numai pentru a deţine arme, la colecţie lucrurile-s mai simple şi mai ieftine. Trebuie: cazier curat, înscriere într-o
asociaţie de profil, cursul de arme şi muniţii despre care vorbeam, poze, fişă medicală şi psihologic şi, anual, o cotizaţie
la asociaţie care nu depăşeşte 200 lei / an. La astea se adaugă nişte taxe pe care nu le ştiu (plăteşti permisul, autotizaţia
de cumpărare, etc. cam 50-100 lei), trebuie un seif sau un dulap metalic de arme şi multă, multă răbdare. :D
Ca exemplu, ştiu colecţionari care au trecut prin toate astea ca să-şi ia un AK semiautomat fabricat la Cugir sau la Sadu,
costă 1500-2000 de lei dar, chiar dacă nu reuşeşti să ajungi decât odată pe an să tragi cu ea, plăcerea de-a o deţine face
să merite eforturile.
P.S. Armele alea făcute să nu mai poată trage omul cu ele-s de panoplie, un sacrilegiu dacă mă-ntrebi pe mine. Cele de
panoplie se pot procura şi deţine uşor, da-i cam tristă deţinerea lor. Singurele pentru care e acceptabilă "mutilarea" îs
automatele, care nu pot fi deţinute altfel. Poate ilegal. :lol: Pe colecţie însă,se pot deţine şi arme funcţionale, doar
uzul de armă se face mai greu, DOAR în poligon, cu autorizaţie. Una din arme poate fi folosită la "paza colecţiei" şi
primeşti pentru ea dreptul de a deţine muniţie la domiciliu. Pe colecţie merg arme lungi, majoritatea lor şi arme scurte,
pistoale şi revolvere, la astea din urmă existând limitări. Să fie produse sau proiectate înainte de 1945.
alexstacescu
Posts: 9
Joined: Wed May 13, 2015 9:11 pm

Re: Act donatie

Post by alexstacescu »

Am inteles, trebuie sa studiez mai mult legislatia apoi sa iau o hotarare. Va multumesc inca o data pentru promptitudine. M-as bucura sa detin o arma in adevaratul sens al cuvantului.
Post Reply