Expirare permis CatB.

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
d-rive

Expirare permis CatB.

Post by d-rive »

Salutare. Am văzut că sunt mai multe topicuri pe subiectul ăsta, dar mai vechi și între timp înțeleg că s-a schimbat legislația.
Permis eliberat în 2010, neprelungit până în prezent. Nu s-a tras cu arma, nu a fost folosită.
Nu s-a primit la adresă notificare de prelungire valabilitate permis.

Ce să facă persoana respectivă care s-a făcut toate culorile când i-am zis că permisul este valabil doar 5 ani?
Văd că mai nou este mare problemă cu obținerea unui permis, procurarea de arme sau muniție.
Poate păstra arma neletală (psitol cu bile) fără să o folosească?
Poate merge la Poliție să solicite prelungirea permisului?
CZ83 Rubber

oroles

Re: Expirare permis CatB.

Post by oroles »

"amicul" are acum o arma detinuta in mod nelegal. e ca si cum ai circula cu permisul expirat.

bogde

Re: Expirare permis CatB.

Post by bogde »

m-am inscris special ca sa raspund la aceasta intrebare (si am asteptat cam doua saptamani sa-mi fie aprobat contul).

permisul de arma este valabil inca 90 de zile dupa incetarea starii de alerta.

astfel, daca permisul i-a expirat in perioada starii de urgenta sau a starii de alerta, totul este ok, il poate prelungi acum sau in maxim 90 de zile dupa ridicarea starii de alerta.

daca a avut ghinionul sa-i expire inainte de declararea starii de urgenta, atunci are o problema. la contestatie poate invoca totusi ca nu a primit notificarea si probabil se va renunta la urmarirea penala; are nevoie de avocat.

pentru prelungire, daca este in termen, are nevoie, alaturi de fisa medicala tip si aviz psihologic, de:

- curs de initiere in arme si munitii (dureaza 80 de ore si poate absenta la maxim 8, trebuie sa participe la minim doua sedinte de tragere in poligon)
- dovada tragerilor anuale in poligon (2016, 2017, 2018, 2019, 2020)

avand in vedere ca nu pare sa cunoasca prevederile legii, e foarte probabil ca nu are nici cursul, dar mai ales nu are tragerile anuale, prin urmare nu poate prelungi permisul.

solutia in acest caz este:

1. sa scape rapid de arma (o poate "vinde" unui amic prin armurier, o poate vinde pe bune daca are cui sau o poate "vinde" armurierului, care i-o poate si pastra pentru cateva luni, contra unei sume de bani)
2. in 10 zile dupa ce vinde arma merge la arme si munitii sa o radieze din permis si sa renunte de buna voie la permis; in felul asta nu i se aplica nicio sanctiune si se poate autoriza din nou imediat

ulterior, face cursul (daca nu-l are) si trece din nou prin procedura de autorizare, urmand sa-si recupereze arma. diferentele intre prelungire permis si reautorizare sunt minime in cazul armelor de autoaparare (neletale), mai ales daca nu are cursul, asa ca desi pare complicat, simpla prelungire era oricum aproape identica.

numai bine!

Post Reply