permis auto

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
badrealy
Posts: 22
Joined: Fri Dec 06, 2013 5:33 pm

permis auto

Post by badrealy »

Va salut ! Stiu ca pare o intrebare naiva, dar am citit pe undeva, ceva..si mi se pare destul de logic....

Poti cumpara o pusca ac pt tir sportiv doar prezentand permisul auto ?
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: permis auto

Post by tevez »

badrealy wrote:Va salut ! Stiu ca pare o intrebare naiva, dar am citit pe undeva, ceva..si mi se pare destul de logic....

Poti cumpara o pusca ac pt tir sportiv doar prezentand permisul auto ?
Da. În loc de permis ţi-o trece în talon. Ideal ar fi să iei un Talon: http://www.pyramydair.com/s/m/AirForce_ ... _Rifle/106

Acum, serios, acum mulţi ani se cerea permisul auto pentru a cumpăra arme cu a.c., buletin şi cazier. Atât, dar asta e înainte de certificatul
de deţinător, înlocuit ulterior şi el de permisul de armă tip B. Dacă nu aveai permis de conducere duceai un certificat de la psiholog, se considera
că dacă ai luat pemisul, testele fiind la fel, erai sănătos la cap. Erau vremuri bune, chiar dacă nu aveai ce cumpăra afară de Gamo şi câteva
branduri mai rare gen Anics, o spun ca fost "pistolar" cu P23 şi Walther PP cal. 5,5. :D
knauf
Posts: 147
Joined: Thu Nov 07, 2013 3:01 pm

Re: permis auto

Post by knauf »

badrealy wrote:Va salut ! Stiu ca pare o intrebare naiva, dar am citit pe undeva, ceva..si mi se pare destul de logic....

Poti cumpara o pusca ac pt tir sportiv doar prezentand permisul auto ?
de unde apareti,frate?
daca tot ai cetit ceva pe undeva,legea era greu s-o citesti? incearca cu ceferticatul de nastere :lol:
ti-se pare logic sa nu te informezi macar la un magazin de arme?
JhonnKamisei
Posts: 95
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:56 pm
Location: NEAMT
Contact:

Re: permis auto

Post by JhonnKamisei »

:lol: ce rautaciosi sinteti
aceeasi greseala am facuto si eu acum citiva ani mai exact atunci cind sa schimbat legea prin luna martie
e incepator trebuie ajutat....
acum sa revenim la subiect.......trebuie sa mergi la inspectoratul judetean de politie de unde apartii, cu urmatoarele acte:
cerere tip( care tio dau ei)
copie dupa CI
fisa medicala tip
examen psihologic
2 poze 3/4cm
taxa acitata la trezorerie de 100 lei
certificat de cazier
copie dupa factura la dulapul metalic sau seif


dupa ce depui actele cei de la judet vor trimite raspuns la cei de unde locuiesti.Acestia vor interoga 2-3 vecini sotia (daca ai) iti va face o vizita acasa sa vada dulapul si daca ai conditii sa detii arma. Apoi daca indeplinesti conditiile trimit raspuns la cei de la judet.Odata ajuns raspunsul la judet mai dureaza 2-3 zile si iti elibereaza autorizatia de cumparare.Cu autorizatia mergi la un magazin si ti cumperi o arma .In maxim 3 zile dupa ce tiai cumparat arma tre sa te prezinti cu ea la politie sa ti se faca permisul. Asta dureaza vreo 30 zile
La mine a durat de pe 21nov.2013cind am depus actele .....inainte de craciun am primit vizita acasa si pe data de 9 ian 2014 miau dat autorizatia. Normal nu trebuia sa dureze asa mult...dar organul competent de la mine era in concediu :( si a trimis tarziu actele la judet.

PS... mie nu mi se pare logic sa dea doar cu permis auto......avem dovata aproape in fiecare zi la stiri :lol:
Post Reply