Ce sa-mi cumpar ?

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

bozo
Posts: 284
Joined: Sun Jul 04, 2010 3:11 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by bozo »

pai si nu merge sa scoti rama si sa folosesti 9mm R?
dcrist
Posts: 664
Joined: Sat Apr 07, 2007 10:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by dcrist »

Nu merge, butoiasul revolverului nu permite munitie pe rama.
Opreste-ti vizitatorii nepoftiti! Ramai calm si lasa-i reci....pe urma suna la 112;)
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by tevez »

unde wrote:Am asa o impresie ca ne-am intilnit simbata in magazinul cu pricina. Eu am si apucat sa trag cu ele. Modelul ala cu teava de 6" e absolut impresionant, nu doar optic. Pacat ca munitia e un pic cam mica (9mm). Iar revolverele au fost adaptate sa mearga cu munitie de pistol (au o rama in care se pun cartusele), fapt ce face incarcarea dificila (pe linga faptul ca rama aia se poate pierde relativ usor. Capacitatea butoiasului e de 6 gloante.
În magazin sigur nu, poate prin parcare, nu mai ştiu pe la cât am ajuns, am stat ceva-ceva pe acolo să le studiez. :D
Mie faptul că trage cu muniţie "auto" mi se pare un lucru bun, muniţie de 9mm rubber "auto" e destulă, de revolver mai
lipseşte şi nu e de la atâţia producători. Plus că reîncărcarea se face mai repede şi ca atunci când ai "speed-loader" de
revolver, doar scoţi dintr-o mişcare cele 6 tuburi trase şi bagi "lotul nou".
Americanii folosesc sistemul acesta şi la calibrul .45 ACP şi am văzut mulţi pe forumuri care se declară mulţumiţi.
Am înţeles că se poate şi schimba butoiaşul pentru a se converti de la muniţie de pistol la cea clasică de revolver
şi chiar arme făcute să meargă cu ambele tipuri de muniţie prin adăugarea unui adaptor.
http://www.myhostedpics.com/images/Mann ... w255_1.jpg
https://www.libertytreecollectors.com/p ... nClips.JPG
http://www.gunpundit.com/wp-content/upl ... volver.jpg
sergius
Posts: 22
Joined: Sat Aug 20, 2011 1:28 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by sergius »

Domnule Sith,
Va multumesc pt. confirmarea ce o acordati postarii mele ca fiind cu continut corect pt. debutantii in domeniul pistoalelor cu bila de cauciuc .Nici un om normal nu-si accepta propriile pareri fara a se verifica cu cele ale celor din jur.
Referitor la revolverele cu bila de cauciuc, tinand seama de spatiul liber dintre butoias si teava, pastrarea unei presiuni in teava, ce determina puterea loviturii, cred ca impune existenta unei munitii specifice pt aceste arme.
Rog semnalati tipurile de revolovere si munitia dedicata. Cu consideratie. s
unde
Posts: 59
Joined: Wed Aug 17, 2011 12:47 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by unde »

sergius wrote: Referitor la revolverele cu bila de cauciuc, tinand seama de spatiul liber dintre butoias si teava, pastrarea unei presiuni in teava, ce determina puterea loviturii, cred ca impune existenta unei munitii specifice pt aceste arme.
Cred ca la orice revolver e un spatiu intre butoias si teava.
Fort 12RM cal .45
bozo
Posts: 284
Joined: Sun Jul 04, 2010 3:11 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by bozo »

la glont e la fel... si sunt destul de puternice
sergius
Posts: 22
Joined: Sat Aug 20, 2011 1:28 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by sergius »

Pesonal,nu recomand cumpararea unui pistol sau revolver cu cartuse cu gaz.
Motive :
- politistul ce mi -a facut inregistrarea(acum 16 ani, cand se cerea permis de arma pt. aceste jucarii) m-a asigurat ca acest pistol era inferior ca efecte unui banal spray si a avut dreptate..
- proba ce am facut-o , intr-o padure ,mi-a aratat o zona de actiune a pistolului egala cu a celui mai banal spray. M-am urcat la volan, punand revolverul(ME 38 Marshal) pe scaunul din dreapta si demarand. Peste 200 m, am franat brusc si am parasit masina, profund afectat de evaporarea gazului( de tipCS )ce impregnase revolverul, caruia i-am devenit prima victima. Dupa 10 minute de aerisire a masinii si expedierea(in punga de plastic), a "armei", in porbagaj ,mi-am vazut de drum, cu toate geamurile deschise.
-ulterior, am folosit revolverul doar cu knall(cartuse oarbe), de revelion.
-actualmente, dealerii vand doar cartuse cu gaz ce nu dauneaza proprietarului si, bineinteles nici presupusului agresor.

Deoarece am spus "nu" pistoalelor cu cartuse cu gaz, fiind favorabil spray-urilor, am obligatia de a sugera o alternativa care o gasiti pe site-ul elvetian http://www.guardian-angel.com., unde se prezinta un dispozitiv minuscul ce expediaza,pirotehnic, un jet ingust de substante incapacitante, cu viteza de 180 km/ora(deci insensbil la vant), la o distanta eficace de 5 m. Are dezavantajul de a impune utilizatorului,data fiind ingustimea jetului, anumite dexteritati de tintas. Se vinde in tara, in regimul spray-urilor banale.
bozo
Posts: 284
Joined: Sun Jul 04, 2010 3:11 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by bozo »

asta e o tampenie si mai mare decat pistolul cu gaz...
sith
Posts: 576
Joined: Tue Nov 09, 2010 10:11 am

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by sith »

sergius wrote:Domnule Sith,
Va multumesc pt. confirmarea ce o acordati postarii mele ca fiind cu continut corect pt. debutantii in domeniul pistoalelor cu bila de cauciuc .Nici un om normal nu-si accepta propriile pareri fara a se verifica cu cele ale celor din jur.
Referitor la revolverele cu bila de cauciuc, tinand seama de spatiul liber dintre butoias si teava, pastrarea unei presiuni in teava, ce determina puterea loviturii, cred ca impune existenta unei munitii specifice pt aceste arme.
Rog semnalati tipurile de revolovere si munitia dedicata. Cu consideratie. s
Revolverele pe care le-am vazut functioneaza cu munitie "clasica" 9 mm PA, cu percutie centrala. Este adevarat ca se pierde o parte din presiune din cauza imbinarii teava-butoias, dar trebuie sa aveti in vedere ca proiectilul are deja o anumita energie cinetica iar teava pe langa rolul de ghidare al proiectilului va asigura si impigerea proiectilului, indiferent de pierdere de presiune, datorita jetului de gaze, acesta fiind directionat de tubul cartus
Owning a nice firearm and not shooting it is like being married to a supermodel and not sleeping with her.
my favorite gun
telesystems
bozo
Posts: 284
Joined: Sun Jul 04, 2010 3:11 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by bozo »

si pe langa asta fata de semiautomate nu are nevoie de o parte din gaze sa impinga mansonul inapoi pentru a baga alt cartus pe teava
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by tevez »

sergius wrote:Pesonal,nu recomand cumpararea unui pistol sau revolver cu cartuse cu gaz.
...
Deoarece am spus "nu" pistoalelor cu cartuse cu gaz, fiind favorabil spray-urilor, am obligatia de a sugera o alternativa care o gasiti pe site-ul elvetian http://www.guardian-angel.com., unde se prezinta un dispozitiv minuscul ce expediaza,pirotehnic, un jet ingust de substante incapacitante, cu viteza de 180 km/ora(deci insensbil la vant), la o distanta eficace de 5 m. Are dezavantajul de a impune utilizatorului,data fiind ingustimea jetului, anumite dexteritati de tintas. Se vinde in tara, in regimul spray-urilor banale.
Confirm, am pistol cu gaze de câţiva ani, este ok de tras cu blank, cu gaze e foarte mare pericolul să se întoarcă
împotriva trăgătorului, mai ales la revolvere, cum am eu.
Pe de altă parte, sprayul acela revoluţionar mi se pare foarte bun, păcat că are doar două "focuri" dacă nu mă înşel.
În lipsă de altceva este bun şi un spray cu piper obişnuit.
bozo
Posts: 284
Joined: Sun Jul 04, 2010 3:11 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by bozo »

decat asa mai bine spray...

Si daca foloseste incarcatura pirotehnica sa arunce gaz... se cam incadreaza la fel ca pistolul din punct de vedere legal, si mai arata si ca o jucarie, deci efect psihologic= ras in loc de frica...
tevez
Posts: 2088
Joined: Fri Oct 31, 2008 2:36 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by tevez »

sergius wrote: Referitor la revolverele cu bila de cauciuc, tinand seama de spatiul liber dintre butoias si teava, pastrarea unei presiuni in teava, ce determina puterea loviturii, cred ca impune existenta unei munitii specifice pt aceste arme.
Rog semnalati tipurile de revolovere si munitia dedicata. Cu consideratie. s
Spaţiul acela e la toate revolverele, acum depinde de cât de mare e. Nu m-aş îngrijora din pricina lui, dacă arma trage şi
loveşte bine, nu mai contează câţiva jouli... În schimb muniţia "auto" adaptată cu acele "clipuri" nu cred să cauzeze vreo
problemă, oricum spaţiul dintre butoiaş i ţeavă le afectează în mod egal, atât pe muniţiile cu "ramă" de revolver, cât şi
pe cele "auto". Mie mi se pare interesant că poţi reîncărca rapid, fără să ai nevoie de speed-loader şi cu câteva "încărcătoare"
din astea poţi înroşi ţeava revolverului în poligon.
Desigur, la întrebarea "pistol sau revolver?" fiecare are răspunsul lui şi fiecare variantă are avantajele şi dezavantajele sale.
sergius
Posts: 22
Joined: Sat Aug 20, 2011 1:28 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by sergius »

Domnule Sith,
Cer scuze pt. confuzia ce am creat mentionand spatiul liber dintre butoias si teava, la revolvere, ca si cum aveam de formulat o ridicola critica la adresa genialului inventator, Samuel Colt.
Din cele citite de mine, insa , pt. a realiza aceeasi putere la gura tevii, cu acelasi glont si aceeasi lungime a tevii, comparand cu un pistol semiautomat,cartusele de revolver contin un pic mai multa pulbere, tocmai pt. a compensa pierderea de presiune pe spatiul butoias-teava.
Acest fapt nu impieteaza cu nimic asupra unei suprematii a revolverelor pe piata celor mai puternice arme tinute intr-o mana("armes de poing"-cum zic francezii). Exemplu este Smith & Wesson, cal. 11,43 mm, considerat, si azi, arma absoluta, de mana,ca aparare contra carnivorelor mari in Africa si nordul canadian.
Considerand ca edificator faptul ca revolverele cu bila de cauciuc, de pe piata noastra ,s-au evidentiat prin vanzari si puteri minuscule, cred ca o semnalare de catre dvs. a unor noi tipuri aparute,mai eficiente, va imbogati acest forum.
Constatand faptul ca Fort-ul meu de 9mm, se bazeaza pe "inghesuirea" unei bile de 10 mm intr-un cartus de 9mm si expedierea acestei bile de 10 mm printr-o teava lisa de 5,6 mm, am avut rezerve asupra compatibilitatii sistemului Colt cu bila de cauciuc.
Personal, daca as fi facut parte din categoriile autorizate sa detina pistoale letale (militieni,politisti, cadre miltate, securisti, procurori, judecatori, deputati, senatori s.a) mi-as fi ales un revolver pt. avantajele acestei arme in autoaparare:
- are permanent cartus pe teava si nu necesita doua maini, pt armare, ca semiautomatele uitate in regim SA(in DA nu e necesara).
- nu se blocheaza in cazul unui cartus slab sau defect.
- nu are arcuri sub presiune, expuse tasarii , in ani, precum semiautomatele ce au arcul magaziei si cel al ghearei extractoare.
- nu lasa cartuse la locul tirului (avantaj apreciat doar de cei ce au a se feri de lege).
- este singura arma mica ce o uiti azi in sertar si o scoti peste 5 ani, direct pt. a trage.
unde
Posts: 59
Joined: Wed Aug 17, 2011 12:47 pm

Re: Ce sa-mi cumpar ?

Post by unde »

sergius wrote:cartusele de revolver contin un pic mai multa pulbere, tocmai pt. a compensa pierderea de presiune pe spatiul butoias-teava.
Nu stiu cita pulbere intra intr-un cartus de revolver si intr-unul de pistol (vorbim de calibre identice), dar si la pistol o parte din gaze se pierd pt incarcarea urmatorului cartus.
Insa, asa cum ai spus si tu, datorita simplitatii constructiei, cartusele puternice sint rezervate revolverelor. Exceptiile sint prea putine si la preturi foarte mari (vezi Desert Eagle).
Fort 12RM cal .45
Post Reply