Taxa armurier - Recuperare arma dupa o noua autorizare

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Post Reply
Grunwald
Posts: 17
Joined: Tue Nov 01, 2011 5:27 pm
Location: Iasi

Taxa armurier - Recuperare arma dupa o noua autorizare

Post by Grunwald »

Buna seara,

In urma cu 2 ani am depus pistolul de autoaparare la un armurier in vederea comercializarii.
Pentru ca nici dupa 2 ani acesta nu s-a vandut, am decis redobandirea permisului de port-arma; deci o noua autorizare vine acusi.
Intrebarea mea este cat va trebui sa achit pentru depozitare armurierului ?
Se plateste o singura taxa, cea initiala (un million si ceva lei vechi), sau achit la perioada totala ?
* Perioada totala insemnand Taxa initiala X 2,5 ani = ???

Cu multumiri.
Fort 10 R, 9 mm Rubber
Weapon of Ukraine
Safe&Sound
Posts: 404
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:16 am
Location: Bucuresti

Re: Taxa armurier - Recuperare arma dupa o noua autorizare

Post by Safe&Sound »

Raspunsul ar trebui sa il gasiti in contractul incheiat cu armurierul la care ati depus arma spre vanzare. De regula, este prevazuta in contract o perioada de consignatie dupa care armurierul ar putea percepe taxe de inmagazinare a armei respective.
Grunwald
Posts: 17
Joined: Tue Nov 01, 2011 5:27 pm
Location: Iasi

Re: Taxa armurier - Recuperare arma dupa o noua autorizare

Post by Grunwald »

Salutare. Exista doar un borderou de predare-primire arma, fara niciun contract, verbal mi s-a zis taxa de consignatie 100 ron si ceva pe care o va achita cumparatorul. Ce sa mai inteleg ?
Fort 10 R, 9 mm Rubber
Weapon of Ukraine
dcrist
Posts: 664
Joined: Sat Apr 07, 2007 10:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Taxa armurier - Recuperare arma dupa o noua autorizare

Post by dcrist »

Asteapta-te la o taxa minima pe luna de 50 lei, pentru ca ai tinut arma la ei. La 2,5 ani ai avea de dat vre-o 1500 lei minim. Daca ai vreo arma din zamac nu se mai merita sa o recuperezi, cauti alta din otel, la suma asta.
Opreste-ti vizitatorii nepoftiti! Ramai calm si lasa-i reci....pe urma suna la 112;)
Post Reply